Surowcowe przepychanki
Jak zaznaczył rzecznik Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, kraj posiada strategiczne zapasy germanu, jednak nie dotyczy to galu. Oba metale ziem rzadkich stanowią ważny element produkcji półprzewodników, a w poniedziałek chińskie ministerstwo handlu ogłosiło zwiększenie kontroli eksportowych dotyczących właśnie tych dwóch surowców. Obostrzenia mają wejść w życie 1 sierpnia 2023 roku i obejmować osiem produktów związanych z galem oraz sześć związanych z germanem.
Działania te mogą być powiązane z zaostrzeniem stosunków handlowych między Chinami a Zachodem, w obszarze dotyczącym najnowszych technologii i surowców krytycznych. USA i Holandia zamierzają ograniczyć sprzedaż sprzętu wykorzystywanego do produkcji chipów dla chińskich producentów, z kolei wydany przez Unię Europejską komunikat o europejskiej strategii bezpieczeństwa gospodarczego zaznaczał konieczność ograniczenia eksportu wrażliwych technologii i kluczowych łańcuchów dostaw w krajach autokratycznych. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że w żadnym miejscu komunikatu nie wspomniano o Chinach bezpośrednio.
Jak zaznaczył rzecznik Departamentu Obrony USA:
Departament (Obrony) proaktywnie podejmuje kroki, korzystając z uprawnień tytułu III ustawy o produkcji obronnej, w celu zwiększenia krajowego wydobycia i przetwarzania krytycznych materiałów dla mikroelektroniki i łańcucha dostaw kosmicznych, w tym galu i germanu.
Bez paniki
German jest wykorzystywany w zaawansowanych chipach komputerowych, tworzywach sztucznych oraz w sprzęcie wojskowym (noktowizory, czujniki obrazów satelitarnych). Z kolei gal jest używany w radarach, urządzeniach komunikacji radiowej, satelitach oraz diodach LED. Oba metale stosowane są również w produktach wykorzystywanych do produkcji pojazdów elektrycznych, w związku z czym informacja o ograniczeniu ich eksportu spowodowała zabezpieczanie dostaw przez firmy technologiczne oraz wzrost cen.
Jak zaznacza dla Reuters Arun Seraphin, dyrektor wykonawczy National Defense Industrial Association’s Emerging Technologies Institute, pomimo tego, że główni wykonawcy i producenci w branży obronnej (jak Lockheed Martin Corp) najczęściej nie kupują wspomnianych metali bezpośrednio, to jednak najprawdopodobniej nabywają półprzewodniki od dostawców, którzy pozyskują chiński gal i german. Ograniczenia eksportowe mogą spowolnić produkcję systemów obronnych oraz podnieść koszty.
Niemniej jednak Dak Hardwick, wiceprezes ds. międzynarodowych w Aerospace Industries Association, uspokaja nastroje, zaznaczając, że ograniczenia eksportowe prawdopodobnie będą miały niewielki krótkoterminowy wpływ na firmy obronne, które zwykle kupują materiały do krytycznych systemów z dużym wyprzedzeniem. Jak zaznacza Reuters, firma L3Harris zaznaczyła dokonanie kluczowych aktualizacji w łańcuchu dostaw w celu uniknięcia zakłóceń, jednak nie skomentowała, w jaki sposób ograniczenia eksportowe wpłyną na ich biznes.
Pentagon ostatecznie będzie musiał znaleźć alternatywne źródła surowców mineralnych jak gal czy german czy to pochodzące z bezpośredniego cyklu produkcji jak np. poprzez wydobycie, obróbkę rafinacje, czy też z recyklingu starych urządzeń elektronicznych zawierających te pierwiastki. Ograniczenia nałożone przez Chiny ostatecznie również popchną prawodawców do zwiększenia nakładów inwestycyjnych w źródła pozyskiwania surowców krytycznych.
Źródło: reuters.com