Biznes i polityka
Cytowany przez Bloomberga odchodzący asystent sekretarza ds. polityki kosmicznej John Plumb zaznaczył, że Waszyngton był “mocno zaangażowany” we współpracę z rządem w Kijowie oraz SpaceX aby przeciwdziałać “rosyjskiemu nielegalnemu wykorzystaniu terminali Starlink”.
Zarówno Plumb jak i ukraińscy urzędnicy nie zdecydowali się udzielić komentarza, wyjaśniającego taktyki i procedury stosowane w celu powstrzymania Rosjan przed korzystaniem z terminali komunikacyjnych Starlink, które łączą się z satelitami SpaceX.
Jak zaznacza Bloomberg, Plumb pozytywnie wypowiadał się o współpracy z firmą Elona Muska, określając ją jako “wiarygodnego partnera”, który świadczy przydatne usługi dla amerykańskiego Departamentu Obrony (SpaceX dostarcza rakiety do wystrzeliwania satelitów bezpieczeństwa narodowego USA).
Jednocześnie, dochodzenie przeprowadzone przez Bloomberg News ujawniło, że w pewnym zakresie satelity Elona Muska są wykorzystywane w krajach w których nie ma on autoryzacji umów licencyjnych na prowadzenie działalności, w tym w Rosji.
SpaceX przekazało Ukrainie ok. 10 tys. terminali komunikacyjnych Starlink. W październiku 2022 roku pojawiły się kontrowersyjne doniesienia o możliwości wycofania przez Muska świadczonych na Ukrainie usług, jeśli Waszyngton nie pomoże ich sfinansować. Miliarder wycofał groźbę, a Pentagon przyznał SpaceX roczny kontrakt o wartości 23 mln dolarów.
Źródło: bloomberg.com