Hamowanie importu
Europosłowie dodali zboża i miód do listy wrażliwych produktów, dla których uruchamianoby automatyczne zabezpieczenia przed nadmiernym importem z Kijowa gdyby sprowadzane ilości przekraczałyby średnie ilości z okresu referencyjnego 2021-2023.
Jak podaje Euractiv, sprawozdanie zostało odesłane do Komisji Handlu, która w imieniu PE poprowadzi negocjacje z Radą Europejską w celu osiągnięcia wspólnego stanowiska.
31 stycznia Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie odnowienia autonomicznych środków handlowych (ATM) z Ukrainą. Jego celem było stworzenie mechanizmu hamującego import jaj, cukru i drobiu, opartym na danych powojennych z lat 2022-2023.
Unijne organizacje rolnicze wezwały Parlament i państwa członkowskie do przyjęcia zabezpieczeń przed nadmiernym importem towarów spożywczych z Ukrainy do UE w większej niż dotychczasowo liczbie sektorów i z okresem referencyjnym opartym na danych handlowych sprzed wybuchu pełnoskalowej wojny.
Jak zaznaczyły we wspólnym oświadczeniu cytowane przez portal organizacje rolnicze Copa i Cogeca: “Nasze organizacje nigdy nie kwestionowały potrzeby wspierania Ukrainy”. Dodano, że poprawki wniesione do wniosku Komisji Europejskiej były “ograniczone, ale bardzo potrzebne”.
W ciągu ostatnich tygodni przez wiele krajów europejskich przetoczyły się fale protestów rolniczych, które na sztandarach niosły postulaty wprowadzenia zmian w Zielonym Ładzie oraz kwestii ograniczenia importu produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy. Podobne protesty obserwujemy również w Polsce.
Autonomiczne środki handlowe dotyczące liberalizacji handlu z Ukrainą obowiązują od 4 czerwca 2022 roku i zostały już raz przedłużone. Są one częścią inicjatywy UE mającej na celu wsparcie handlu Ukrainy.
Źródło: euractiv.com