Koreańczycy nadal współpracują z Rosją
Z danych systemu Import Genius wynika, że między 1 marca 2022 roku a 28 lutego 2023 roku import produktów marki Hanwha do Rosji wyniósł 22,3 mln dolarów, z czego 9,5 mln dolarów przypadło Hanwha Precision Machinery, firmie specjalizującej się w precyzyjnych narzędziach do obróbki metali wykorzystywanych m.in. w przemyśle zbrojeniowym. 24 kwietnia 2023 roku Korea Południowa wprowadziła szereg ograniczeń eksportu towarów do Rosji m.in. mikroprocesorów, chipów, sprzętu do produkcji półprzewodników oraz maszyn stosowanych w tokarkach i innych obrabiarkach. Pomimo wprowadzenia zakazu eksportu przez Seul, obrabiarki produkcji Hanwha nadal trafiały do Rosji.
Według systemu NBD eksport Hanwha Precision Machinery do Rosji pomiędzy marcem 2022 roku a 31 lipca 2023 roku wyniósł 13,7 mln dolarów. Te dostawy, według The Insider, odbywały się bezpośrednio pomiędzy koreańskim producentem a rosyjskimi odbiorcami a nie przez pośredników jak większość obecnie importowanych towarów.
Korea Południowa nałożyła ograniczenia na eksport 798 towarów do Rosji. Jednakże tylko 111 z tych produktów jest wyraźnie zakazanych na podstawie kodów Harmonized System (HS), które stanowią część międzynarodowego systemu klasyfikacji celnej. Pozostałe produkty są zabronione tylko wtedy, gdy ich specyfikacje przekraczają określone progi, takie jak np. precyzja przekraczająca jeden mikrometr. Decyzje o eksporcie takich towarów podejmują specjaliści w organie wydającym zezwolenia eksportowe. Podstawowy kod HS, pod którym eksportowano maszyny do obróbki metalu firmy Hanwha, to 8458114900. Oficjalnie nie zalicza się on do kategorii towarów jednoznacznie zabronionych. Oznacza to, że obrabiarki objęte tym kodem podlegają ograniczeniom eksportowym tylko wtedy, gdy ich precyzja przekracza określony poziom. W innym przypadku, na podstawie odrębnych zezwoleń, dalej mogą one trafiać do Rosji.
Importem produktów koreańskiej firmy zajmuje się w Rosji spółka JSC IPK Finval, która 2 listopada została wpisana na listę sankcji amerykańskiego OFAC. Jest ona swego rodzaju pośrednikiem, który zamawia towary z zagranicy a następnie „sprzedaje” je do innych spółek i agend rządowych rosyjskiego państwa np. do koncernu Titan-Barikada, która dostarcza wyposażenie na rzecz rosyjskiej marynarki wojennej. Finval dostarczał również obrabiarki na rzecz jednostki wojskowej nr 35533 Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Hanwha będzie musiała zaprzestać dostaw swoich towarów do rosyjskiego importera, inaczej będzie narażona na sankcje wtórne ze strony Amerykanów.
Źródło: The Insider
AKTUALIZACJA: Czołgi K2 produkowane są przez koncern Hyundai Rotem, nie Hanwha
Komentarzy 1