329 głosów za, 275 głosów przeciw
Jak podaje Euractiv, koalicja centroprawicowych, narodowo-konserwatywnych i skrajnie prawicowych prawodawców UE nie zdołała odrzucić kontrowersyjnego rozporządzenia Nature Restoration Law, które weszło w życie 27 lutego. 329 europosłów zagłosowało za przyjęciem ustawy, której celem jest przywrócenie przynajmniej 20 procent europejskich obszarów lądowych i morskich do 2030 roku oraz wszystkich ekosystemów wymagających odbudowy do 2050 roku.
Portal zaznacza, że europosłom z centroprawicowej partii EPL (należącej do największego bloku partii) udało się uzyskać pewne ustępstwa w zakresie wyznaczonych przez rozporządzenie celów i harmonogramów ich wprowadzania, jednak samo rozporządzenie zostało zaakceptowane – pomimo trwających w całej Unii protestów rolników.
Środowiska lewicowe podkreślały, że przyjęta ustawa nie jest wymierzona “przeciwko komukolwiek”, ale “na korzyść przyrody”. Pomimo wspólnego negocjowania ustawy, cytowany przez Euractiv przewodniczący EPL Manfred Weber stwierdził, że “Nature Restoration Law jest źle przygotowana i nigdy nie była w stanie sprostać stojącemu przed nami zadaniu”.
Centroprawicowa koalicja odnosiła się w swoim sprzeciwie do protestów rolników, które falą przetaczają się w ostatnich tygodniach przez europejskie państwa. Marsze, w których podnoszone są hasła sprzeciwiające się obecnemu kształtowi Zielonego Ładu, odbyły się już w Niemczech, Francji, Belgii czy Hiszpanii. 27 lutego również w Warszawie zorganizowano protest rolników, który zgromadził ponad 10 tys. uczestników.
Według informacji podanych na stronie Komisji Europejskiej, ponad 80 procent europejskich siedlisk jest w złym stanie, co stanowi efekt niezrównoważonej i intensywnej eksploatacji mórz i lądów. Nature Restoration Law, będące częścią unijnej strategii na rzecz różnorodności biologicznej, ma zatrzymać i odwrócić ten trend poprzez wprowadzenie konkretnych zobowiązań dla krajów członkowskich. Należą do nich m.in. rewitalizacja co najmniej 30 procent torfowisk do 2030 roku, odwrócenie spadku populacji owadów zapylających czy zasadzenie trzech miliardów drzew.
Jak zaznacza Euractiv, na żądanie posłów z EPL włączono klauzulę „zatrzymania awaryjnego”, aby umożliwić zawieszenie celów dla ekosystemów rolniczych w wyjątkowych okolicznościach. Jej aktywacja ma nastąpić w momencie, w którym dostępność gruntów nie jest już wystarczająca do zapewnienia produkcji rolnej zaspokajającej europejską konsumpcję żywności
Źródło: euractiv.com