Eximbank z wyższym kapitałem
Ustawa została przegłosowana stosunkiem głosów 148 do 29 przeciw przy 34 głosach wstrzymujących się. 23 lutego stosowne poprawki przyjęła komisja koreańskiego parlamentu ds. finansowania i planowania o czym donosiliśmy tutaj
Polskie zakupy zbrojeniowe w Korei realizowane są na podstawie kredytu udzielonego przez państwowy bank eksportowy Korei – Eximbank. Do tej pory Eximbank mógł zgodnie z prawem udzielić pożyczek do maksymalnej wysokości 15 bln wonów (45 mld złotych). Istnieje jednak również zapis, w którym nie może on pożyczyć jednemu pożyczkobiorcy więcej niż 40 procent wysokości swojego kapitału – w przypadku Polski jest to około 7,5 bln wonów (22 mld złotych), które już zostały udzielone Polsce na pierwszą transzę zakupów – czołgi K2, haubice K9, wyrzutnie K239 i samoloty FA-50. Część z zamówionego wtedy sprzętu w ramach umów wykonawczych trafiło już do Polski.
Aby zrealizować kolejną transze zakupów finansowanych przez Eximbank konieczne stało się zmienienie przepisów poprzez podniesienie kapitału Eximbanku do 25 bln wonów. W ramach dyskusji pojawiały się w Korei głosy sprzeciwu wobec tak dużego kredytu udzielonego jednemu klientowi – Polsce.
W ramach kolejnej transzy zakupów kredytowanych przez Koreańczyków Polska ma nabyć kolejne czołgi K2, haubice K9, wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo (HOMAR-K) oraz kolejne samoloty FA-50. W ramach tych kolejnych zakupów Polska ma również otrzymać pakiet polonizacyjny, tak aby część systemów móc całkowicie produkować na terytorium Polski. Chodzi również m.in. o przekazanie technologii produkcji rakiet do systemów HOMAR-K.
Polski rząd podnosił kwestie zapewnienia finansowania z Korei, jako warunek konieczny do ewentualnych dalszych zakupów uzbrojenia w tym kraju. Zmiana koreańskich przepisów rozwiązuje ten problem.
Źródło: Buissines Post/Parlament Korei