Jaka cena za prąd z atomu w Czechach?
Dostawcy przedstawili wiążące oferty na Blok 5 oraz niewiążące oferty na trzy pozostałe bloki. „Z radością potwierdzamy zainteresowanie wszystkich trzech oferentów budową nowej elektrowni atomowej w Czechach. – Obserwowaliśmy szczegółowe przygotowania wszystkich oferentów od ogłoszenia przetargu w marcu ubiegłego roku. Teraz przeanalizujemy oferty i zgodnie z umową ze skarbem państwa, przedstawimy raport z tej analizy do akceptacji Ministerstwa Przemysłu i Handlu, a następnie czeskiego rządu – powiedział członek zarządu i dyrektor oddziału CEZ New Energy Tomáš Pleskač. Teraz przyjdzie czas na analizy złożonych ofert. W połowa lutego przyszłego roku CEZ ma przedstawić rządowi ocenę i propozycję, którą rząd ma w następnej kolejności zająć się.
Wybór oferenta i finalizacja umowy spodziewana jest w ciągu najbliższego roku. Po podpisaniu kontraktu przygotowana zostanie dokumentacja projektu, tak aby nowy blok mógł rozpocząć prace w 2036 roku.
Nowy blok zostanie wybudowany obok istniejącej elektrowni i w przyszłości zastąpi część jej mocy. Pierwszy blok elektrowni jądrowej Dukovany został bowiem oddany do użytku w 1985 roku
Prezes CEZ pytany w rozmowie z czeskim radiem o cenę energii z planowanego, nowego bloku jądrowego, zdradził, że ceny ofertowe firm ubiegających się o inne projekty w innych częściach świata wahają się od 70 do 100 euro za MWh. – Zobaczymy, co uwzględniają oferty, ale to powinny to być te przedziały cenowe, aby ta inwestycja miała sens – powiedział Daniel Beneš. Obecne hurtowe ceny energii elektrycznej w Czechach dostawą w przyszłym roku kształtują się na poziomie około 120 euro/MWh.
Cena, o której mówi prezes CEZ może być interesująca także z polskiego punktu widzenia, ponieważ nikt z decydentów w naszym kraju nie pokusił się jeszcze o takie – nawet wstępne – szacunki, a oferenci, którzy ubiegają się o kontrakt w Czechach starają się także o kolejne lokalizacje dla polskiego atomu. Może to być więc także wskazówka cenowa przydatna do oszacowania roboczej ceny z polskiego atomu.
Źródło: Czeskie radio