Wstrzymanie ataku
“Państwo Izrael powinno (….) natychmiast wstrzymać swoją ofensywę wojskową i wszelkie inne działania w gubernatorstwie Rafah, które mogą stwarzać grupie palestyńskiej w Strefie Gazy warunki życia, które mogą doprowadzić do jej fizycznego zniszczenia w całości lub w części” – powiedział przewodniczący MTK, Nawaf Salam. Jak zaznaczył, sytuacja w Strefie Gazy pogorszyła się od ostatniego nakazu MTK, aby Izrael podjął kroki w celu jej poprawy.
Trybunał nakazał również Izraelowi otwarcie przejścia granicznego w Rafah między Egiptem a Strefą Gazy, aby umożliwić przepływ pomocy humanitarnej. MTK zaznaczył, że Izrael ma obowiązek zapewnić dostęp do Gazy śledczym i złożyć sprawozdanie z postępów swoich działań w ciągu miesiąca.
Jak zaznacza Reuter, nakaz został przyjęty przez panel 15 sędziów z całego świata, gdzie 13 z nich zagłosowało za a 2 przeciw (byli to sędziowie z Ugandy i Izraela). Wyrok został wydany tydzień po złożeniu wniosku przez RPA o jego wykonanie w ramach sprawy oskarżającej Izrael o ludobójstwo.
Zdaniem prawników z RPA ataki na Rafah muszą zostać wstrzymane, aby zapewnić przetrwanie narodu palestyńskiego. Jak zaznaczył rzecznik izraelskiego rządu 23 maja: “”żadna siła na Ziemi nie powstrzyma Izraela przed ochroną swoich obywateli i ściganiem Hamasu w Strefie Gazy”.
7 maja izraelskie wojsko IDF przejęło kontrolę nad ważnym przejściem granicznym w Rafah, południowym mieście Strefy Gazy. Izraelskie czołgi i samoloty ostrzelały kilka obszarów i domów. Zdaniem izraelskich władz zwycięstwo w wojnie jest niemożliwe bez zdobycia Rafah.
Miasto stało się schronieniem dla 2,3 mln mieszkańców Gazy, którzy uciekali z innych rejonów bombardowanej Strefy. Rafah stanowiło również główny szlak pomocy humanitarnej. Zdaniem organizacji międzynarodowych odcięcie dostępu do miasta zwiększyło ryzyko głodu.
Izrael rozpoczął akcję odwetową po atakach terrorystycznych z 7 października 2023 roku, kiedy palestyńska organizacja Hamas przeprowadziła krwawy atak na kilka kibucy oraz osoby bawiące się na koncercie w pobliżu Strefy Gazy, zabijając ok. 1200 osób (w tym kobiety i dzieci), a także porywając ponad 250 zakładników. Według danych podawanych przez ministerstwo zdrowia Gazy kontrolowane przez Hamas, w wyniku izraelskich działań wojennych zginęło 35 000 Palestyńczyków.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości to główny organ sądowy ONZ, ustanowiony w 1945 roku do rozstrzygania sporów między państwami na podstawie prawa międzynarodowego. Orzeczenia MTS są ostateczne i wiążące, jednak w przeszłości były ignorowane. Trybunał nie posiada uprawnień wykonawczych.
Źródło: icj-cij.org, reuters.com