Wysoki przychód, choć niższa EBITDA
Łączny przychód spółki w drugim kwartale wyniosły 74,6 mld złotych, EBITDA LIFO wyniosła 8,7 mld złotych i jest wyższa od ubiegłorocznej o 0,5 mld złotych. Wpływ fuzji z Lotosem i PGNiG na wyniki w wysokości 6,4 mld złotych został ograniczony przez niekorzystne warunki makroekonomiczne – m.in. wyższe opłaty za emisję CO2, wyższe ceny energii, niższej marży rafineryjnej i niższych dyferencjałów (ze względu na rezygnacje z zakupów rosyjskiej ropy). Zysk netto w tym okresie wyniósł 4,5 mld złotych
Najbardziej ucierpiał segment rafineryjny, którego negatywny wpływ na EBITDA wyniósł 2,1 mld złotych w efekcie ujemnego wpływu makro, wykorzystania historycznych warstw zapasów, odpisów na zapasach (NRV) oraz wyższych kosztów stałych i kosztów pracy. Negatywny wpływ na wynik miały również osiągi sektora petrochemicznego, który obniżył EBITDA LIFO o 1,8 mld złotych, gdzie również głównym efektem były czynniki makroekonomiczne. Energetyka obniżyła wynik finansowy o 0,6 mld złotych. Detal utrzymał się na podobnym poziomie co w II kwartale 2022 roku. Upstream obniżył EBITDA o 0,5 mld złotych. Sektor gazowy przyniósł 5,6 mld złotych EBITDA na plus w wyniku połączenia z PGNiG.
Modelowa marża rafineryjna w ciągu roku spadła o 23,2 dolary na baryłce w wyniku zmniejszonego przerobu ropy rosyjskiej i zmniejszenia się dyferencjału. Pozytywnie na wyniki wpłynęła wyższa sprzedaż benzyn- aż o 67 procent, LPG o 51 procent i Diesla o 23 procent. Łącznie sprzedaż paliw w ciągu roku wzrosła o 36 procent.
W drugim kwartale rafinerie Orlenu przerobiły 9,5 mln ton ropy, co oznacza wzrost o 2,3 mln ton rok do roku.
Źródło: Orlen SA