Regazyfikacja Terminalu FSRU
Jak podały spółki: “Pływający terminal w Gdańsku będzie posiadał możliwości wyładunku, składowania oraz prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie do 6,1 mld metrów sześciennych paliwa gazowego rocznie. Uruchomienie jednostki, zgodnie z zapowiedziami realizującego inwestycję Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, planowane jest na 1 stycznia 2028 roku”.
Jak poinformował wiceprezes Gaz-Systemu, Andrzej Kensbok, umowa została zawarta na 15 lat. “Mając na uwadze rosnące zainteresowanie całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej dywersyfikacją źródeł dostaw gazu w oparciu o LNG – prowadzimy obecnie procedurę Open Season dla FSRU 2. W przypadku jej pozytywnego przebiegu moglibyśmy uruchomić drugą jednostkę FSRU, która pozwoliłaby na zwiększenie mocy regazyfikacji o 4,5 mld m3 paliwa gazowego rocznie” – dodał Kensbok.
Cytowany w komunikacie prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński zaznaczył, że projekt Terminalu FSRU stanowi “kolejny element bezpieczeństwa energetycznego kraju opartego o racjonalne przesłanki ekonomiczne”. Projekt ma zwiększyć dywersyfikację gazową Polski oraz regionu Międzymorza, po ukończonych połączeniach transgranicznych z Danią, Litwą oraz Słowacją, a także rozbudową Terminalu LNG w Świnoujściu.
Jak zaznaczają Inwestycje.pl, obecnie inwestycja Terminalu FSRU w Gdańsku znajduje się na zaawansowanym etapie projektowym, a w lipcu 2023 roku Gaz-System zakończył pozyskiwanie decyzji administracyjnych dla wszystkich trzech gazociągów lądowych. Budowa połączeń ma ruszyć w 2024 roku.
Żródło: ISBnews, inwestycje.pl