Proste rozwiązanie?
Według raportu Climate Damages Tax dodatkowy podatek od głównych koncernów paliw kopalnych z siedzibą w najbogatszych krajach OECD mógłby zapewnić dodatkowe 720 mld dolarów finansowego wsparcia do 2030 roku.
Zdaniem autorów opłata wydobywcza mogłaby zwiększyć fundusz strat i szkód, który pomógłby najbardziej dotkniętym państwom radzić sobie ze skutkami zmian klimatu. Fundusz ustanowiono podczas ostatniego szczytu COP28 w Dubaju, ma on pomóc krajom najbardziej bezbronnym w naprawie zniszczeń, spowodowanych załamaniem klimatycznym.
W raporcie stwierdzono, że opłata mogłaby być z łatwością zarządzana w ramach istniejących systemów podatkowych. Według prezentowanych obliczeń, gdyby podatek został wprowadzony jeszcze w tym roku według początkowej stawki pięciu dolarów za tonę ekwiwalentu CO2 i podwyższał się o pięć dolarów za tonę każdego roku, do 2030 roku uzbieranoby 900 mld dolarów.
Z tego 180 mld dolarów zostałoby przeznaczone na „dywidendę krajową”, aby wesprzeć społeczności w bogatszych krajach w sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Jak zaznacza The Gueardian, raport został poparty przez dziesiątki organizacji klimatycznych, m.in. Greenpeace, Power Shift Africa czy Christian Aid.
W wypowiedzi dla brytyjskiego dziennika Areeba Hamid, dyrektor Greenpeace UK zaznaczył, że potrzeba “skoordynowanego globalnego przywództwa, aby zmusić przemysł paliw kopalnych do zaprzestania odwiertów i rozpoczęcia płacenia za szkody, które powodują na całym świecie (…) ekstremalne warunki pogodowe pochłaniają życie i powodują katastrofalne szkody na całym świecie”.
Jak podała World Meteorological Organization, w 2023 roku Azja była regionem najbardziej dotkniętym klęskami żywiołowymi z powodu zagrożeń pogodowych, klimatycznych i wodnych. Zgodnie z raportem w ubiegłym roku na kontynencie zgłoszono 79 katastrof związanych ze zdarzeniami zagrożenia hydrometeorologicznego, w wyniku których zginęło ponad 2 tys. osób.
Pierwsze spotkanie rady funduszu strat i szkód odbędzie się w najbliższy wtorek w Abu Zabi, gdzie omówiony zostanie sposób jego finansowania.
Źródło: theguardian.com