SCALP dla Ukrainy spoza Europy?
Pociski SCLAP to francuska nazwa pocisku Storm Shadow, który powstał w latach 90. we współpracy z Wielką Brytanią i Włochami. Rakiety te od maja 2023 roku są w rękach Ukraińców, którzy wykorzystują je przeciwko najważniejszym i najlepiej chronionym rosyjskim celom. Ofiarami SCALP/Storm Shadow stała się m.in. kwatera dowództwa Flotą Czarnomorską w Sewastopolu, okręty Mińsk, Rostów nad Donem czy Askold, czy stanowiska dowodzenia i obrony powietrznej. Rosjanie nadal nie opracowali skutecznego systemu neutralizacji tego zagrożenia. Pociski manewrujące trafiają na Ukrainę z Francji, Wielkiej Brytanii oraz, jak się ostatnio okazało, Włoch.
Francuski kanał telewizyjny RFI dotarł do szczegółów operacji pod kryptonimem Poczwarka, która dotyczy dostaw francuskich pocisków na Ukrainę.
Francuzi zidentyfikowali dwa rodzaje pocisków, które mogą przekazać Ukrainie, a które znajdują się w magazynach sił zbrojnych. Pierwsze to pociski przechowywane w specjalnych kanistrach, których żywot dobiega końca ze względu na czas produkcji. Drugim typem wytypowanych pocisków do przekazania były te zdekompletowane. Niektóre rakiety były rozmontowywane po to, aby utrzymać sprawność rakiet będących na wyposażeniu bojowym francuskich sił powietrznych. Rakiety te zanim zostały wysłane na Ukrainę były przekazane do zakładu produkcji filii MBDA w Bourges. Modernizacja rakiet w trybie uproszczonym trwa trzy miesiące, po nim pocisk przechodzi odpowiednie testy.
Jak informuje źródło RFI, rakiety przekazane Ukrainie miały zostać wkrótce zutylizowane, a koszt ich naprawy i wysyłki nad Dniepr wynosi jedną czwartą ceny nowego pocisku. Proces ten również nie ma wpływać na możliwości ofensywne francuskiej armii.
Poza rakietami z zapasów Wielkiej Brytanii, Francji czy Włoch cały czas trwają dyskusję nad kolejnymi źródłami tych pocisków. A są nimi kraje, które zakupiły te rakiety w wersji eksportowej, różniącej się od wersji francuskiej czy brytyjskiej – m.in. zasięgiem do 300 km czy innym komputerem programowania misji. Od końca lat 90. XX wieku pociski SCALP/Storm Shadow nabyły Indie, Grecja, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar czy Arabia Saudyjska.
Rozmowy mają trwać i zakładać odkupienie części pocisków od państw je używających, dostosowanie ich do możliwości użycia przez Ukraińców i wysłanie na Ukrainę. Źródło Rfi wskazuje, że najbardziej korzystne byłoby bezpośrednie przekazanie pocisków Ukrainie z zakupem nowych wersji. Ale nie ma póki co ustalonych konkretów.
Francuzi w styczniu 2024 roku zapowiedzieli przekazanie Ukrainie 50 pocisków SCALP. Część rakiet już trafiło na Ukrainę i zostało wykorzystane w atakach na rosyjskie pozycje.
Źródło: RFI