Faza piąta
Raport zintegrowanej klasyfikacji fazy bezpieczeństwa żywnościowego (IPC) zaznacza, że blisko 70 procent populacji Gazy (ok. 210 tys. osób) znajduje się w fazie piątej skali IPC, oznaczającej katastrofę głodu.
“Ciągły konflikt i niemal całkowity brak dostępu do północnych prowincji dla organizacji humanitarnych i ciężarówek prawdopodobnie spowodują zwiększoną podatność na zagrożenia oraz niezwykle ograniczoną dostępność żywności, opieki zdrowotnej, wody i urządzeń sanitarnych” – zaznaczono.
“Próg głodu w przypadku ostrego niedożywienia gospodarstw domowych został już znacznie przekroczony” – dodano. “Oczekuje się, że tendencja wzrostowa w zakresie śmiertelności niezwiązanej z urazami ulegnie przyspieszeniu, co doprowadzi do nieuchronnego przekroczenia wszystkich progów głodu”.
Jak podaje IPC, w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu i przy założeniu eskalacji konfliktu obejmującej ofensywę lądową w Rafah, połowa ludności Strefy Gazy (1,11 mln osób) znajdzie się w katastrofalnych warunkach i doświadczy najpoważniejszego poziomu w skali ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego IPC.
Wspomniana skala stosowana jest przez agencje ONZ, organy regionalne i grupy pomocowe i wyznacza globalny standard pomiaru kryzysów żywnościowych. IPC stosuje złożony zestaw kryteriów technicznych. Najbardziej ekstremalnym ostrzeżeniem jest faza 5, która ma dwa poziomy, katastrofę i głód.
Głód oznacza, że co najmniej 20 procent populacji cierpi z powodu skrajnego niedoboru żywności, jedno na troje dzieci jest poważnie niedożywione, a dwie osoby na 10 000 umierają codziennie z głodu lub z powodu niedożywienia i chorób.
Jak zaznaczał dla Polon.pl kmdr por. rez. Wiesław Goździewicz, specjalista w dziedzinie międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, prawnych aspektów operacji wojskowych i planowania operacyjnego: “Sytuacja humanitarna w Gazie jest na skraju katastrofy”.
“Głodzenie ludności cywilnej, pozbawianie jej dostępu do zasobów niezbędnych do przetrwania i pomocy humanitarnej, stanowi zbrodnię wojenną. Nawet mimo tego, że sytuacja w Strefie Gazy jest konfliktem zbrojnym o charakterze niemiędzynarodowym, zakaz głodzenia ludności cywilnej stanowi normę zwyczajowego prawa konfliktów zbrojnych, które obowiązuje wszystkie państwa” – dodaje ekspert.
Źródło: ipcinfo.org