Atom wspiera wodór
“Krajowa produkcja wodoru może pomóc w rozwiązaniu niektórych wyzwań stojących przed UE w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, zrównoważenia środowiskowego i konkurencyjności gospodarczej” – zaznaczył Yves Desbazeille, dyrektor generalny Nucleareurope w podanym oświadczeniu.
“Na razie Komisja Europejska koncentruje się przede wszystkim na wodorze produkowanym wyłącznie ze źródeł odnawialnych, przy czym znaczna część tego wodoru jest importowana z krajów trzecich, zwłaszcza z krajów globalnego Południa. Spowoduje to znaczny wzrost zapotrzebowania na energię ze względu na transport i straty, a jednocześnie potencjalnie wykorzysta kraje, w których ubóstwo energetyczne jest wysokie i wpłynie na suwerenność energetyczną Europy, tworząc zależność od importowanego wodoru odnawialnego” – zaznaczono w dokumencie.
Plan REPowerEU (wdrożony w 2022 roku w odpowiedzi na kryzys energetyczny wywołany rozpoczęciem pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę) zakładał produkcję 10 mln ton wodoru na terenie Unii, uzupełnionej 6-10 mln ton importu do 2030 roku. Jednak wielkość ta została zmniejszona do 3 mln ton, jak zaznacza Nucleareurope – być może w efekcie dostosowania do “realistycznych prognoz krajowej produkcji ze źródeł odnawialnych”.
Zdaniem organizacji inne źródła niskoemisyjne bądź bezemisyjne – jak atom – mogłyby wspomóc produkcję wodoru w UE, ponieważ również wtedy nie ryzykowanoby zwiększenia emisji.
Jak zaznacza organizacja handlowa, główną zaletą wykorzystania energii jądrowej jest maksymalizacja współczynnika obciążenia zainstalowanych elektrolizerów dzięki produkcji w obciążeniu podstawowym. Jak zaznacza World Nuclear News, jedna elektrownia jądrowa o mocy 1000 MWe i współczynniku wydajności ponad 90 procent, w połączeniu z elektrolizerami o mocy 1000 MW, mogłaby produkować około 0,16 mln ton niskoemisyjnego wodoru rocznie, zapewniając nieprzerwane dostawy do użytkowników końcowych.
Nucleareurope zaleca UE zachęcanie do zróżnicowanego podejścia do produkcji wodoru, podkreślanie znaczenia suwerenności energetycznej w kontekście produkcji wodoru, opracowywanie polityk wspierających rozwój krajowego przemysłu wodorowego, uznając ich rolę w reindustrializacji i tworzeniu miejsc pracy czy opowiadanie się za strategicznymi inwestycjami w infrastrukturę wspierającą krajową produkcję, magazynowanie i dystrybucję wodoru.
Źródło: world-nuclear-news.org