Napięty kalendarz
Dera zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda do 12 grudnia będzie w Genewie na spotkaniu z okazji 75. rocznicy przyjęcia powszechnej deklaracji praw człowieka, w związku z czym inną możliwą datą powołania nowego rządu jest 14 grudnia.
Z kalendarza politycznego wynikającego z Konstytucji wynika, że Sejm powinien zatwierdzić rząd Donalda Tuska 13 grudnia, jednak Kontytucja nie określa, kiedy po głosowaniu w Sejmie głowa państwa musi przyjąć od nowego rządu ślubowanie. Zgodnie z Art. 154 ust. 3 Konstytucji “Prezydent Rzeczypospolitej powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków”.
13 listopada prezydent Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. W ciągu 14 dni prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów i pozostałych członków rządu, a następnie odbiera od nich przysięgę. Kolejno premier w ciągu 14 dni od dnia powołania Rady Ministrów przedstawia Sejmowi tzw. exposé z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania.
Zgodnie z Konstytucją, jeżeli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę przejmuje Sejm, który głosami co najmniej 46 posłów może zgłosić kandydata na premiera. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę.
Źródło: PAP
Komentarzy 1