Wsparcie “bez limitu”
W niedzielę 11 lutego ogłoszono zwycięzcę wyborów prezydenckich w Finlandii, którym okazał się Alexander Stubb – centroprawicowy były premier i bankier inwestycyjny, który poprzednie lata spędził na stanowisku wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz dyrektora Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.
Alexander Stubb startował z ramienia liberalno-konserwatywnej Koalicji Narodowej i zdobył 51,6 procent głosów. Jego kontrkandydatem był Pekka Haavisto, polityk z partii Zielonych i były minister spraw zagranicznych.
Stubb będzie odpowiedzialny za kierowanie polityką zagraniczną oraz bezpieczeństwa, a także reprezentowanie Finlandii na spotkaniach NATO. Jako prezydent Stubb pełni również funkcję naczelnego dowódcy sił zbrojnych.
Jak podaje Reuters, nowy prezydent podkreślił wagę samodzielnego zadbania o obronność Europy, mówiąc o bardziej “europejskim NATO”, w którego rdzeniu znajdowałaby się również Finlandia. “Jesteśmy członkiem NATO i era postzimnowojenna dobiegła końca” – mówił Stubb cytowany przez portal Yle.fi.
Stubb skłania się ku USA, Wielkiej Brytanii i nordyckim sąsiadom w polityce zagranicznej. “Finlandia ma trzy zamki bezpieczeństwa. Oprócz NATO jest to przede wszystkim własna obrona, a następnie umowa o współpracy obronnej z USA (DCA)” – zaznaczał Stubb na łamach telewizji Yle. Podkreślił także, że nie wyznaczyłby “żadnych granic” dla wsparcia Kijowa.
Podczas kampanii wyborczej Stubb podkreślał, że Helsinki powinny być aktywnym członkiem NATO i dążyć do stacjonowania niektórych oddziałów Sojuszu na terytorium kraju. Dodatkowo deklarował, że byłby gotów zezwolić na transport broni nuklearnej przez Finlandię – choć nie jej przechowywanie.
Alexander Stubb kształcił się w USA, Paryżu, Brukseli i Londynie. W 2004 roku został członkiem Parlamentu Europejskiego, w 2008 roku wrócił do Finlandii i objął stanowiska ministra spraw zagranicznych. Trzy lata później z sukcesem kandydował do fińskiego parlamentu, kolejno został mianowany ministrem spraw europejskich i handlu. W latach 2014-2015 sprawował funkcję premiera Finlandii a w 2016 roku został usunięty ze stanowiska przewodniczącego Partii Koalicji Narodowej, którą nadal reprezentuje. Był jednym z niewielu fińskich polityków, którzy przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę popierali dołączenie Helsinek do NATO.
Źródło: reuters.com, yle.fi