Odejście od węgla do 2030 roku
Zaktualizowana strategia spółki zakłada całkowite odejście od węgla do 2030 roku oraz osiągnięcie zeroemisyjności do 2040 roku. Przyspieszenie planów o blisko dekadę było argumentowane przede wszystkim zmieniającą się sytuacją geopolityczną i napaścią Rosji na Ukrainę, a także dwa latami pandemii COVID. Jak podała rada nadzorcza spółki: “Inwestycje realizowane w ramach Strategii mają być skupione na dekarbonizacji i elektryfikacji”.
Jak podkreślał podczas konferencji Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE: “Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania”.
“PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki. Jako pierwsza grupa energetyczna w Polsce osiągnie neutralność klimatyczną już w 2040 roku, czyli o 10 lat wcześniej niż zakładała strategia Grupy PGE z 2020 roku. Aktualizacja strategii to reakcja na sytuację geopolityczną i gospodarczą w Europie. Efektem realizacji strategii PGE będzie wzmocnienie bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej Polski oraz dostęp do nowoczesnych usług i czystej energii dla klientów” – zaznaczył Dąbrowski.
Prezes poinformował również, że aktualizacja strategii nie uwzględnia już energetyki konwencjonalnej, którą przejmie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). NABE, która ma powstać do jesieni tego roku, będzie podmiotem skupiającym elektrownie na węgiel kamienny i brunatny, a także kopalnie węgla brunatnego – będzie to podmiot w całości kontrolowany przez Skarb Państwa.
OZE i wodór zamiast węgla
Całkowita zeroemisyjność do 2040 roku ma być osiągnięta m.in. poprzez zastąpienie gazu ziemnego wodorem. Spółka zakłada również, że do tego czasu osiągnie również pełne wykorzystanie energii, bez niepotrzebnych strat.
Jak podaje PGE, celem jest osiągnięcie 12 GW mocy zainstalowanych odnawialnych źródeł energii do 2040 roku: ponad 7 GW w morskich farmach wiatrowych na Morzu Bałtyckim, 1,5 GW w farmach wiatrowych na lądzie oraz 3 GW w instalacjach fotowoltaicznych. Same morskie farmy wiatrowe wybudowane przez PGE będą mogły dostarczać ok. 26 TWh energii – tyle, ile obecnie potrzebuje 11 mln gospodarstw domowych w Polsce. Zeroemisyjność ma być również wspierana rozwojem energetyki jądrowej (2,8 GW do 2040 roku), która pomoże usunąć węgiel z bilansu energetycznego Polski.
Spółka zaznacza, że po 2030 roku gaz ma być systematycznie zastępowany zielonymi paliwami, takimi jak biometan, wodór, amoniak czy paliwa alternatywne. Dodatkowo PGE poinformowało o planach dalszego rozwoju magazynów energii w postaci zarówno magazynów bateryjnych (1,2 GW do 2035 roku) oraz szczytowo-pompowych (2,5 GW). Obecnie PGE posiada cztery magazyny szczytowo-pompowe, o łącznej mocy 1,5 GW.
Jak podało PGE, planowane jest również uruchomienie elektrolizerów o mocy 300 MW do 2035 roku, w celu konwersji energii wyprodukowanych w instalacjach OZE na tzw. zielone paliwa, mające pomóc ograniczyć emisję z sektorów problematycznych pod względem pełnej elektryfikacji, takich jak przemysł czy transport.
Dekarbonizacja i elektryfikacja ciepłownictwa
Celem Polskiej Grupy Energetycznej jest również dekarbonizacja ciepłownictwa sieciowego. Obecnie spółka prowadzi szeroki program inwestycyjny w 16 lokalizacjach i zgodnie ze zaktualizowaną strategią zakończy wykorzystywanie węgla w tym sektorze za siedem lat, do 2030 roku. Jak zaznacza w swoim komunikacie PGE, zmodernizowane systemy ciepłownicze mają wykorzystywać przede wszystkim potencjał technologii odnawialnych i elektrycznych, wspomaganych magazynami ciepła i rozwiązaniami hybrydowymi.
W ramach elektryfikacji ciepłownictwa, PGE planuje budowę 1000 MWt kotłów elektrodowych oraz magazynów ciepła, a także 500 MWt systemowych pomp ciepła.
Dystrybucja, inteligentne sieci i ESG
Podczas konferencji spółka podkreśliła także konieczność modernizacji sektora dystrybucji oraz rozbudowy infrastruktury, a także wdrożenie koncepcji inteligentnych sieci. Zaktualizowana strategia zakłada zarządzanie sieciami PGE w czasie rzeczywistym w oparciu o centralny system zasilany danymi z w pełni opomiarowanej infrastruktury oraz liczników zdalnego odczytu zużycia energii. Działanie to ma się przyczynić do zwiększenia stabilności dostaw i podnieść potencjał przyłączeniowy dla OZE o ok. 1 GW rocznie.
W przypadku ESG, do 2030 roku spółka przewiduje ograniczenie kosztów stałych o 7-10 procent wobec 2022 roku, a także ograniczenie zużycia wody o 50 procent w jednostkach konwencjonalnych do 2040 roku.
Aktualizacja strategii do 2030 roku wyniesie 125 mld złotych
Jak zaznaczyła spółka, całość przewidywanych inwestycji do 2030 roku wyniesie blisko 125 mld złotych, co stanowi powiększenie szacunków z 2020 roku o 50 mld złotych. Około 70 mld złotych z tej kwoty zostanie przeznaczonych na inwestycje w odnawialne źródła energii (w tym blisko miliarda na rozwój energetyki jądrowej), 30 mld złotych na obszar dystrybucji, a 25 mld złotych trafi do sektora ciepłownictwa.
Z kolei przewidywany, skumulowany zysk EBITDA w latach 2024-2030 wyniesie ponad 90 mld złotych, a w 2030 roku przekroczy 15 mld złotych.
Komentarzy 1