Oslo, Madryt, Dublin
“Mamy nadzieję, że nasze poparcie i nasze argumenty przyczynią się do tego, że inne kraje zachodnie podążą tą drogą, ponieważ im więcej nas będzie, tym więcej będziemy mieli siły, aby narzucić zawieszenie broni, doprowadzić do uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas, aby wznowić proces polityczny, który może doprowadzić do porozumienia pokojowego” – powiedział premier Hiszpanii Pedro Sanchez.
Premier Irlandii Simon Harris dodał, że Irlandia zdecydowanie uznaje prawo Izraela do istnienia „bezpiecznie i w pokoju z sąsiadami”, a Dublin wzywa do natychmiastowego zwrotu wszystkich zakładników w Strefie Gazy. Z kolei premier Oslo podkreślił, że rozwiązanie dwupaństwowe jest jedynym możliwym sposobem wyjścia z impasu politycznego między Izraelem a Palestyńczykami.
Jak podaje Reuter, izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz nakazał natychmiastowy powrót izraelskich ambasadorów z trzech wspomnianych krajów na konsultacje, ostrzegł również przed dalszymi “poważnymi konsekwencjami”. “Wysyłam dziś jasną wiadomość: Izrael nie będzie bezczynny wobec tych, którzy podważają jego suwerenność i zagrażają jego bezpieczeństwu” – zaznaczył Katz.
Autonomia Palestyńska z zadowoleniem przyjęła decyzję Oslo, Madrytu i Dublina. W 2007 roku Hamas zbrojnie przejął Strefę Gazy z rąk Autonomii Palestyńskiej i Fatahu, likwidując członków konkurencyjnej organizacji. Począwszy od 2006 roku, Palestyńczycy w Strefie Gazy nie głosowali w wyborach na żaden urząd, a władzę przejął Hamas.
144 ze 193 państw członkowskich ONZ uznaje Palestynę jako państwo. Większość z nich to kraje Globalnego Południa, Rosja, Chiny czy Indie. Z państw członkowskich Unii Europejskiej uznają je także Szwecja i Cypr. Wielka Brytania, Australia i Malta zasygnalizowały, że rozważą uznanie państwowości Palestyny.
Źródło: reuters.com