Lepsze źródło?
Naturalny wodór wzbudza wielkie nadzieje i ekscytację w europejskim przemyśle, który chciał wykorzystać ten gaz w kolejnych krokach zielonej transformacji energetycznej. Wodór miałby pomóc w produkcji paliw alternatywnych czy stabilizacji OZE poprzez magazyny energii.
W październiku ubiegłego roku we Francji odkryto złoża tzw. naturalnego wodoru, który powstaje w sposób samorzutny. Jego złoża są szacowane na 45 mln ton, co dwukrotnie przekracza oczekiwane roczne zużycie UE do 2030 roku.
Jak donosi Euractiv, pięć miesięcy po odkryciu wydano pierwszą licencję poszukiwawczą dla lokalizacji w południowo-zachodniej części kraju, a wiercenia przewidziano w ciągu kolejnych dwóch lat. Obecnie rozpatrywanych jest pięć kolejnych zezwoleń, a francuski rząd intensywnie wspiera dalsze działania poszukiwawcze.
Kraje członkowskie UE inwestują w projekty wodorowe, badając możliwość ich rozwoju – również w zakresie potencjalnych zasobów wodoru naturalnego. Złoża mogą znajdować się na wschodzie Niemiec, w północno-wschodniej Hiszpanii, Finlandii czy Szwecji. W Polsce wprowadzono ramy prawne dla poszukiwań wodoru, lecz nie zidentyfikowano na razie konkretnych projektów.
Euractiv zaznacza, że partnerstwo publiczno-prywatne Clean Hydrogen kierowane przez UE planuje sfinansować badanie mapujące potencjał naturalnego wodoru na poziomie europejskim. Interesariusze chcieliby, aby projekt został uruchomiony przed końcem 2024 roku.
Źródło: euractiv.com