Pozorny przełom i dalsza zwłoka
Jak zaznacza Euractiv, przełom, który wydawał się osiągnięty podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie i w ramach którego Turcja zgodziła się na szybką aneksję Szwecji do Sojuszu, okazał się krótkotrwały. Sztokholm czeka również na zielone światło od Węgier, które oskarżyły skandynawskie państwo o wtrącanie się i krytykowanie demokracji w Budapeszcie, jednak jak na razie nie rozwiązano tej kwestii, a NATO skupia się na Ankarze.
Turecko-węgierskie weto rozdzieliło wspólną ofertę Finlandii i Szwecji przystąpienia do NATO po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Finlandia dołączyła do sojuszu w kwietniu 2023 roku. W ramach tegorocznego lipcowego porozumienia prezydent Turcji Erdoğan zgodził się na przekazanie protokołu akcesyjnego Szwecji do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego “tak szybko, jak to możliwe”. Jak podkreśla Euractiv, parlamentarna ratyfikacja protokołów jest warunkiem wstępnym dla wszystkich członków NATO, zanim nowe kraje będą mogły zostać przyjęte do sojuszu wojskowego.
Jak wskazał cytowany przez Euractiv Sekretarz Generalny NATO: “Wyraźnie powiedziano, że powinno to nastąpić tak szybko, jak to możliwe, co oznacza, że gdy parlament zbierze się ponownie, proces ten powinien się rozpocząć. Parlament zebrał się kilka dni temu. Dlatego oczekuję, że tak się stanie (…) zawarliśmy porozumienie w Wilnie, gdzie Turcja wyraźnie powiedziała, że jest gotowa do ratyfikacji, że dokumenty ratyfikacyjne zostaną przekazane Wielkiemu Zgromadzeniu Narodowemu i że prezydent będzie współpracował z Wielkim Zgromadzeniem Narodowym, parlamentem, aby zapewnić ratyfikację”.
Dodatkowo Stoltenberg powiadomił o powołaniu przez NATO Specjalnego Koordynatora ds. Zwalczania Terroryzmu, który będzie służył w biurze Sekretarza Generalnego. Zostało to uczynione na wyraźną prośbę Ankary i było związane z przystąpieniem Szwecji do NATO. Jak powiedziała dziennikarzom ambasador USA przy NATO, Julianne Smith, Szwecja jest gotowa dołączyć do Sojuszu “jeszcze dzisiaj”.
Źródło: euractiv.com