Mniej policjantów, więcej przestępstw
Dane te mają pochodzić z informacji zaprezentowanych przez ministra spraw wewnętrznych Rosji Władimira Kokolcewa w Radzie Federacji, rosyjskiej wyższej izbie parlamentu. Liczba wakatów w ciągu sześciu miesięcy roku miała wzrosnąć półtora razy. Głównym powodem braków kadr i licznych wakatów jest niska płaca, demoralizacja, przytłoczenie „papierkową” robotą oraz bardziej atrakcyjne warunki pracy w innych siłowych strukturach np. wojsku.
Jak wspomina komentarz telegramowego kanału, nowo wcielony żołnierz może liczyć na znacznie lepsze warunki finansowe i benefity niż funkcjonariusz będący na kierowniczym stanowisku w policji. Chodzi tu m.in. o kwestie finansowe, dodatki emerytalne czy abolicje kredytową. Nie każdy żołnierz trafia jednocześnie do służby liniowej, więc nie ma od razu ryzyka śmierci czy poniesienia ciężkich ran.
Demoralizujące dla służb jest również wypuszczanie skazanych za ciężkie przestępstwa w ramach ułaskawień związanych z udziałem w wojnie na Ukrainie.
Nowe nabory nie uzupełniają od razu tych, którzy odeszli ze służby. Według informatora WCzK-OGPU same formalności związane z przyjęciem do służby, łącznie z testami i egzaminami zajmują około pół roku. Po przejściu selekcji kandydat kierowany jest na sześcio miesięczne szkolenie. Zatem zastąpienie jednego wakatu trwa nawet rok czasu.
W Rosji przed wojną zatrudnionych w Policji było ponad 900 tys. funkcjonariuszy – ponad 630 policjantów na 100 tys. mieszkańców, co jest liczbą dwukrotnie wyższą niż w przypadku USA czy Wielkiej Brytanii. Jednak nawet ta liczba była zbyt mała na pokrycie w pełni terytorium Rosji, nie mówiąc już o zapewnieniu bezpieczeństwa w okupowanych obszarach Ukrainy. Według źródeł MSW z 2023 roku aby w pełni zabezpieczyć obwód doniecki i ługański potrzeba dodatkowych 40 tys. funkcjonariuszy policji. Bez okupowanej części terytorium Zaporoża czy obwodu chersońskiego.
Słabość służb porządkowych MSW wpływa na poziom bezpieczeństwa w Rosji. 2023 rok był rekordowym pod względem liczby popełnienia średnich i ciężkich przestępstw. Policja zarejestrowała 589 tys. poważnych i bardzo poważnych przestępstw. To najwięcej od 2011 roku.
Najwięcej ciężkich i szczególnie ciężkich zbrodni popełniono w Moskwie – ponad 50 tys. Na kolejnych miejscach plasują się obwód moskiewski (ponad 22 tys.), obwód krasnodarski (ponad 2 tys.), Petersburg, obwód tiumeński i Tatarstan. Do kategorii poważnych przestępstw zalicza się przestępstwa umyślne, których popełnienie zagrożone jest karą nie wyższą niż 10 lat pozbawienia wolności. W przypadku szczególnie poważnych przestępstw są to morderstwa, rabunki, wymuszenia na szczególnie dużą skalę oraz szereg przestępstw z artykułów związanych z handlem narkotykami.
Źródło: WCzK-OGPU/Werestka
W pewnym stopniu można sytuację zrozumieć. Zapewne Rosja nie zmniejszyła liczby funkcjonariuszy policji – bo byłoby to bez sensu i bez potrzeby, jednak z całą pewnością musiała sporą ich część przesunąć od normalnej działalności antyprzestepczej do antyterrorystycznej. Terroryzm w Rosji przed wybychem wojny był marginalny. Od czasu jednak jej wybychu zdecydowanie się nasilił. Co jest skądinąd zrozumiałe.