Składowisko odpadów promieniotwórczych bez lokalizacji
Jak podał podczas wtorkowej konferencji “Odpady Promieniotwórcze w Polsce – stan obecny i plany” dyrektor departamentu energii jądrowej MKiŚ Paweł Pytlarczyk: “Poszukujemy lokalizacji dla nowego krajowego powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych, ponieważ rozwój energetyki jądrowej i medycyny nuklearnej spowoduje znaczący wzrost strumieni odpadów nisko- i średnioaktywnych”.
11 sierpnia bieżącego roku ministerstwo ogłosiło nabór dla gmin chętnych do udziału w procesie wyboru miejsca na nowe składowisko powierzchniowe odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych krótkożyciowych (NSPOP). MKiŚ podało, że “proces naboru wygasający 15 listopada 2023 roku zostanie przedłużony”. Podkreślono, że jedną z najważniejszych kwestii jest dialog ze społecznością lokalną, której zgoda stanowi kluczowy warunek powodzenia budowy składowiska.
“Zapraszamy gminy do uczestnictwa w procesie wyboru miejsca na nowe składowisko powierzchniowe odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych (NSPOP). Dzięki temu gmina, gospodarz nowego NSOP, stworzy sobie możliwości długoterminowego rozwoju. Będzie miała z tego tytułu korzyści, zarówno finansowe, jak i pozafinansowe” – podkreślił Pytlarczyk.
Dodatkowe pieniądze z budżetu państwa dla samorządu mogą stanowić 4-krotność dochodów gminy z tytułu podatku od nieruchomości – maksymalnie 10,5 mln złotych. Przypomniano również o składowisko w Różanie – Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP) – i podkreślono, że jego możliwości powierzchniowe kończą się.
Jak wskazała cytowana Aneta Korczyc, dyrektorka ZUOP: “Obecnie niezbędne są inwestycje w modernizację i rozbudowę istniejącej infrastruktury, a także w nowe składowisko powierzchniowe dla odpadów nisko- i średnioaktywnych”.
Według informacji podanych przez Państwową Agencję Atomistyki (PAA), budowę nowego składowiska NSPOP zaplanowano na lata 2028-2032, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie NSPOP i zezwolenia na eksploatację NSPOP na lata 2031-2032, a eksploatację na okres 2033-2152. Zamknięcie składowiska powierzchniowego przewiduje się w latach 2153-2163. Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów po zamknięciu składowiska miałby być prowadzony jego długookresowy monitoring.
Źródło: gov.pl, MKiŚ