PAYT
Redukcja oraz odzysk odpadów stanowią jeden z priorytetów transformacji ekologicznej w ramach Unii Europejskiej. Jednym z pomysłów na osiągnięcie tego celu jest zwiększenie świadomości obywateli poprzez zastosowanie mikroczipów do pojemników na śmieci przydzielonych każdemu gospodarstwu domowemu. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe jest zmierzenie ilości odpadów. Jeżeli dane gospodarstwo przekroczy wyznaczoną minimalną wagę śmieci, zapłaci za nie więcej, jeżeli mniej – rachunek zostanie obniżony.
Jak podaje Euractiv, inteligentny licznik odpadów jest połączony z aplikacją na smartfony, która informuje o ilości wytwarzanych odpadów wraz z podziałem na kategorie. Dodatkowo, zbierane dane mają być również dostępne dla władz lokalnych, dzięki czemu będą one mogły dostosować politykę ograniczania i sortowania odpadów publicznych.
Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Francuską Agencję ds. Transformacji Ekologicznej (Ademe), blisko połowa władz lokalnych które wdrożyły PAYT, odnotowała redukcję ilości śmieci o 30-50 procent.
Według Euractiv, już 20 państw UE wdrożyło programy tego typu, a pierwsze inteligentne kosze pojawiły się w Belgii już 17 lat temu. Belgijska gmina Chastre, która zdecydowała się na PAYT, ograniczyła ilość odpadów na osobę ze 135 kg do 74 kg. Jak zaznacza portal, system skutecznie ogranicza ilość odpadów z gospodarstw domowych, jednak jego wdrożenie stanowi wyzwanie w przypadku dużych obszarów miejskich z mieszkalnictwem zbiorowym. Kolejnym aspektem jest chęć uniknięcia dodatkowych kosztów (w przypadku przekroczenia limitu) poprzez wyrzucanie śmieci do środowiska naturalnego.
Euractiv zaznacza również, że organizacje zajmujące się ochroną prywatności zwracają uwagę na możliwość nadmiernego zbierania danych i ich sprzedaży w celach komercyjnych.
Źródło: euractiv.com