Nowelizacja
Jak wyjaśniono: “Projektowana ustawa wprowadza podatkowe ułatwienia otoczenia prawnego dla przedsiębiorców. Proponowane rozwiązania umożliwiają przedsiębiorcom szybsze rozliczenie w podatku dochodowym poniesionych wydatków inwestycyjnych. Wydatki te jako koszt uzyskania przychodów pomniejszą podstawę opodatkowania, co w konsekwencji pomniejszy również wysokość zobowiązania podatkowego. Proponowane rozwiązania będą zatem stanowić formę dodatkowej zachęty do zwiększenia wydatków inwestycyjnych, która powinna oddziaływać na mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa”.
Poinformowano również, że projektowana nowelizacja zakłada podwyższenie do 20 tys. złotych limitu wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych umożliwiających jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych środków lub wartości do kosztów uzyskania przychodów.
Do kolejnych z proponowanych rozwiązań należy podwyższenie do 100 tys. euro limitu wartości odpisów amortyzacyjnych zaliczanych jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów przez małych podatników oraz podatników, którzy w roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności od wartości początkowej środków trwałych zaliczanych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów (maszyny i urządzenia).
Nowelizacja ma zwiększyć również limity warunkujące możliwość ustalenia indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnika. Po zmianie przepisów okres amortyzacji środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (maszyny i urządzenia) nie będzie mógł być krótszy niż: 24 miesiące, gdy ich wartość początkowa nie przekroczy 50 tys. złotych i 36 miesięcy, gdy ich wartość początkowa będzie wyższa niż 50 tys. złotych i nie przekroczy 100 tys. złotych.
Źródło: PAP Biznes