Interesy ponad wojną
Amerykańska firma technologiczna Extreme Networks Inc. w 2022 roku ogłosiła zawieszenie wszelkiej działalności biznesowej w Rosji, w celu okazania solidarności z zaatakowaną ludnością Ukrainy. Jednak Reuters odkrył, że wysoki rangą menedżer spółki w regionie, Sergiej Gusakow, nie zaprzestał prowadzenia tam interesów. Nadal pracując jako menedżer Extreme w byłych republikach radzieckich, Gusakow stworzył w kwietniu 2022 roku własną firmę, Vektor-T, aby dostarczać rosyjskim klientom sprzęt IT wyprodukowany przez konkurenta jego pracodawcy.
Sprzęt IT wydawany w Rosji przez Vektor-T jest montowany w Chinach i zawiera amerykańskie mikroprocesory, skutkiem czego produkty amerykańskich firm , które zakazały sprzedaży swoich produktów do Rosji, trafiły do Moskwy osadzone w chińskim sprzęcie.
Jak wykazało śledztwo Reutersa pod koniec 2022 roku, dobrowolne zakazy eksportu wprowadzane przez firmy technologiczne i szersze zachodnie sankcje nie powstrzymały napływu do Rosji komputerów i innych komponentów elektronicznych o wartości miliardów dolarów za pośrednictwem zewnętrznej sieci dostawców. Reuters skontaktował się z Gusakowem w sprawie jego prywatnego biznesu, jednak jego jedyny komentarz brzmiał “To fikcja. Do widzenia”.
Latem zeszłego roku współpracownik Gusakowa zaalarmował najwyższe kierownictwo Extreme podkreślając, że jego zaangażowanie w sprzedaż technologii do Rosji może narazić na szwank reputację firmy oraz naruszać zasady międzynarodowych sankcji.
Rzecznicy Extreme zapytani przez Reuters o działalność poboczną Gusakowa odpowiedzieli, że sprawa jest przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez dział prawny firmy i zewnętrznego doradcę. Odmówili jednak komentarza na temat działalności Vektor-T stwierdzając, że znajduje się ona poza kontrolą Extreme. Nie udzielili również odpowiedzi na pytanie dotyczące obecnego statusu zatrudnienia Gusakowa w firmie.
W 2022 roku dziennikarze Reutersa ujawnili, że przed inwazją na Ukrainę amerykańska firma dostarczyła sprzęt IT rosyjskiej firmie działającej w branży zbrojeniowej, objętej sankcjami USA, produkującej pociski m.in. do systemu obrony powietrznej S-400.
W październiku Extreme potwierdził ustalenia gazety mówiąc, że jego produkty trafiły do “podmiotów działających w złej wierze”. Firma zadeklarowała zbadanie obecnych i byłych pracowników pod kątem możliwego zaangażowania w proceder oraz wdrożenie “najlepszej w swojej klasie” kontroli eksportu.
Wielu odsprzedawców
Jak podaje Reuters, w kwietniu 2022 roku Extreme zreorganizowało swoje regionalne biuro, przenosząc Gusakowa i kilku innych pracowników z Moskwy do Kazachstanu, a Gusakow (który dołączył do firmy w 2010 roku) zachował swój tytuł kierownika regionalnego dla Wspólnoty Niepodległych Państw, organizacji zrzeszającej większość byłych republik Związku Radzieckiego. Według rosyjskich rejestrów korporacyjnych, 13 kwietnia 2022 roku Gusakow był współzałożycielem OOO Vektor-T w mieście Orioł. Według osób zaznajomionych ze sprawą, nie powiadomił o tym swojego pracodawcy, amerykańskiego Extreme.
Na swojej stronie internetowej Vektor-T twierdzi, że opracowuje i produkuje szereg komputerowych urządzeń sieciowych na rosyjski rynek. Zgodnie z dokumentacją prawną, w ubiegłym roku firma osiągnęła przychód w wysokości miliona dolarów. Produkty firmy mają być wytwarzane w Chinach przez firmę Yunke China Information Technology Ltd, lepiej znaną pod marką DCN. Uzyskane przez Reuters zdjęcia wnętrza sprzętu sprzedawanego pod obiema markami pokazują, że są one identyczne.
W ciągu roku od 31 marca DCN wyeksportował do Rosji sprzęt o wartości 11 mln dolarów, w tym przesyłki przeznaczone dla Vektor-T. Według informatorów Reutersa, produkty DCN zawierają amerykańskie mikroprocesory wyprodukowane przez Marvell Technology Inc oraz Lattice Semiconductor Corp, co potwierdziły zdjęcia uzyskane przez dziennikarzy.
Starszy dyrektor DCN potwierdził, że firma polega na półprzewodnikach Marvell w niektórych produktach i że ma ona “wielu sprzedawców w Chinach”. W przypadku Lattice, dyrektor początkowo potwierdził używanie przez DCN ich chipów komputerowych, jednak później wycofał się z tego stwierdzenia. “Udział amerykańskiej technologii w produktach DCN jest bardzo mały”.
Dyrektor DCN odmówił komentarza na temat tego, czy chińska frma posiada zezwolenia od Marvell i Lattice na eksport ich produktów do Rosji. Firma Marvell z kolei poinformowała Reutersa, że nie prowadzi sprzedaży do Rosji, a wszyscy chińscy dystrybutorzy i ich klienci muszą zaświadczyć brak odsprzedaży produktów Marvell do Moskwy.
Niemniej jednak, jak przyznał rzecznik amerykańskiej firmy, “Możliwe jest, że niektórzy klienci dystrybutora mogą dalej odsprzedawać produkty firmom, o których Marvell lub jego dystrybutorzy nie mają wiedzy, widoczności ani kontroli.” Firma Lattice nie odpowiedziała na pytanie, czy DCN był ich klientem, jednak zaznaczyła, że wstrzymała całą sprzedaż do Rosji po inwazji na Ukrainę i prowadzi działalność zgodnie z amerykańskimi przepisami eksportowymi.
Źródło: reuters.com