Kluczowa rola w bezpieczeństwie gazowym
Jak podaje Financial Times, decyzja o przechowywaniu europejskich rezerw gazowych w ukraińskich zbiornikach pomogła grupom energetycznym i handlowcom w dokonywaniu stosunkowo niewielkich pobrań z magazynów w Unii Europejskiej. Jak zaznaczała cytowana przez gazetę Natasha Fielding, szefowa europejskiego działu cen gazu w Argus Media, agencji zajmującej się raportowaniem cen, Ukraina odgrywa “kluczową rolę dla bezpieczeństwa dostaw gazu w Europie Środkowej i Wschodniej tej zimy”, a magazynowanie surowca na jej terenie pomaga utrzymać Europie wysokie zapasy krajowe.
Financial Times zaznacza, że Ukraina stała się alternatywą dla przechowywania gazu przeznaczonego dla państw członkowskich UE po tym, jak unijne magazyny osiągnęły niemal maksymalną pojemność w połowie października. Kijów zaproponował także tanie taryfy magazynowe i zwolnienia z cła przez trzy lata, co ułatwiłoby ponowny import gazu do UE.
Ukraińskie władze zaoferowały zagranicznym klientom do 10 mld metrów sześciennych pojemności, co stanowi jedną trzecią możliwości magazynowych kraju. Zbiorniki znajdują się głęboko pod ziemią w zachodniej części Ukrainy, z dala od linii frontu. Według informacji podanych przez państwową spółkę energetyczną Naftogaz, europejskie podmioty zmagazynowały ok. 2,5 mld metrów sześciennych gazu.
Jak podaje Financial Times, europejskie firmy zaczęły sprowadzać gaz z ukraińskich zbiorników na początku listopada 2023 roku, średnio dziennie wielkość ta wynosiła 10,7 mln metrów sześciennych. W grudniu zwiększyło się ono do ok. 26 mln metrów sześciennych. Zgodnie z danymi Argus Media cytowanymi przez gazetę, Polska otrzymała ponad połowę gazu, pozostała część została wykorzystana przez Mołdawię, Słowację i Węgry. Dzięki pobraniom z ukraińskich magazynów, zbiorniki znajdujące się na terenie UE pozostają zapełnione niemal w 90 procentach.
Źródło: ft.com