Przyspieszenie dekarbonizacji
“Od Afryki po Azję, kraje dążące do dodania energii jądrowej do swojego koszyka energetycznego potrzebują wsparcia technicznego i finansowego. Dzięki swojej wiedzy technicznej, MAEA towarzyszy im w ich nuklearnych przedsięwzięciach, pomagając im stworzyć infrastrukturę dla bezpiecznego i zrównoważonego programu energetyki jądrowej” – zaznaczał Rafael Mariano Grossi 27 czerwca, podczas spotkania z członkami Banku Światowego.
“Przeszkodą pozostaje jednak finansowanie. Podczas gdy sektor prywatny będzie musiał w coraz większym stopniu przyczyniać się do finansowania, wielostronne banki rozwoju, takie jak Bank Światowy, mogą wspierać zrównoważony rozwój poprzez ocenę bankowalności projektów jądrowych i udzielanie pożyczek po przystępnych cenach” – dodał Grossi.
Jak zaznaczono na stronie MAEA, zarówno Bank Światowy jak i inne wielostronne banki rozwoju (ang. multilateral development banks, MDB) obecnie nie udzielają finansowania nowym projektom budowy elektrowni jądrowych, chociaż niektóre MDB udzieliły pożyczek na modernizację istniejących reaktorów jądrowych lub ich wycofanie z eksploatacji.
Podczas spotkania Grossi podkreślił wagę energetyki jądrowej w walce z globalnym ociepleniem i dekarbonizacją gospodarek. Odwołał się do „ nowego globalnego konsensusu ” wypracowanego w ubiegłym roku na COP28 w Dubaju, podczas którego wezwano do przyspieszenia rozwoju energii atomowej oraz pozostałych technologii o zerowej emisji.
Według MAEA moc energii jądrowej powinna wzrosnąć ponad dwukrotnie do 2050 roku, aby osiągnąć wyznaczone cele klimatyczne. Zgodnie z szacunkami instytucji, wartość inwestycji wynosi 100 mld dolarów. Jak zapewnia Grossi, MAEA „jest gotowa” zapewnić wszelką pomoc techniczną wymaganą przez międzynarodowych pożyczkodawców w związku z rozwojem infrastruktury jądrowej i bezpieczeństwem jądrowym.
Z kolei podczas marcowego międzynarodowego Szczytu Energii Jądrowej (NES) w Brukseli Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) pozostał niezdecydowany w kwestii zwiększenia finansowania projektów jądrowych, określając je jako “ryzykowne” pod względem inwestycyjnym.
Teoretycznie projekty jądrowe kwalifikują się do jego finansowania, a od 2000 roku osiem takich inwestycji zostało sfinansowanych na kwotę ponad miliarda euro. Równocześnie, jak zwraca uwagę Euractiv, tylko w 2021 roku EBI zapewnił 10 mld euro na inwestycje w OZE, potwierdzając, że źródła odnawialne będą priorytetem dla banku do 2030 roku.
Zdaniem reprezentantów przemysłu jądrowego widać niewielkie postępy w postrzeganiu atomu jako zielonego elementu transformacji energetycznej, jednak nacisk branży na decydentów politycznych musi zostać utrzymany.
Źródło: iaea.org