Niewystarczające działania?
„Podczas COP28 prawie 200 krajów zobowiązało się w tym dziesięcioleciu potroić światową moc odnawialnych źródeł energii, co jest jednym z kluczowych działań pozwalających podtrzymać nadzieję na ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C. Z tego raportu jasno wynika, że potrojony cel jest ambitny, ale możliwy do osiągnięcia – jednak tylko pod warunkiem, że rządy szybko zamienią obietnice w plany działania” – powiedział dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol.
Biorąc pod uwagę obecne trendy i wdrażane polityki, zdolność wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych podwoiłaby się jedynie w krajach rozwiniętych, a w kontekście globalnym ponad dwukrotnie na całym świecie do końca dekady. Analiza MAE obejmowała prawie 150 krajów na całym świecie.
Jednocześnie organizacja wskazuje, że gdyby badane kraje uwzględniły wszystkie swoje istniejące polityki klimatyczne i plany transformacji, przekuwając je w realne działanie, odzwierciedlałyby one 70 procent niezbędnych kroków do osiągnięcia potrojenia ilości OZE w bilansach energetycznych – czyli ok. 11 000 GW mocy.
W ubiegłym roku odnotowano rekordowy wzrost mocy odnawialnych, wynoszący około 560 GW, czyli 64 procent wzrostu w stosunku do 2022 roku. Jak podkreśla MAE, ilość mocy odnawialnej dodawanej na całym świecie każdego roku potroiła się od czasu podpisania porozumienia paryskiego w 2015 roku.
“Dzieje się tak głównie dzięki wsparciu politycznemu, korzyściom skali i postępowi technologicznemu, który obniżył koszty fotowoltaiki i wiatrowych o ponad 40 procent w tym samym okresie, co uczyniło je znacznie konkurencyjnymi w stosunku do paliw kopalnych” – podano w komunikacie prasowym MAE.
Jednocześnie wskazano na problemy związane z intensywnym rozwojem OZE, takie jak długi czas oczekiwania na pozwolenia na projekty, niewystarczające inwestycje w infrastrukturę sieciową, problemy z szybką i opłacalną integracją zmiennych OZE w systemie energetycznym oraz wysokie koszty finansowania technologii – szczególnie w gospodarkach wschodzących.
Ostatni raport energetycznego think-tanku Ember wskazał, że produkcja energii wiatrowej i słonecznej w UE wyparła jedną piątą produkcji energii z paliw kopalnych w latach 2019-2023, kiedy to wzrosła o 46 procent. Zdaniem analityków think-tanku UE jest w trakcie “historycznego, trwałego odejścia od uzależnienia od paliw kopalnych”.
W połowie maja Komisja Europejska (KE) udostępniła zaktualizowane dokumenty dot. przyspieszenia procedur wydawania pozwoleń i projektowania aukcji dla OZE. Mają na celu ulepszenie oraz usprawnienie procedur wydawania zezwoleń i aukcji na odnawialne źródła energii w UE. KE umożliwiła w nich stosowanie kryteriów pozacenowych, dzięki czemu projekty o wyższej wartości dodanej będą mogły zostać nagrodzone.
Źródło: iea.org