LNG i Baltic Pipe dwiema nogami gazownictwa
Na pierwszym miejscu pod względem zaopatrzenia Polski w gaz przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku jest terminal LNG w Świnoujściu. Za jego pośrednictwem do naszego kraju trafiło według wyliczeń Włodka opartych na danych ENTSOG 2,88 mld m sześc. gazu. Taki wolumen gazu w postaci skroplonej przetransportowano za pośrednictwem 29 transportów od początku roku (30 czerwca do Świnoujścia wpłynął 30 ładunek na pokładzie czarterowanego przez Orlen SA metanowca od Knutsen, jednak dopiero trwa jego rozładunek). Od początku istnienia terminala LNG w Świnoujściu odebrano za jego pośrednictwem 236 dostaw LNG.
Na drugim miejscu, ale zapewne z perspektywą „przeskoczenia” na pierwsze w dalszej części roku jest gazociąg Baltic Pipe, oddany do użytku w październiku 2022 roku. Zgodnie z wyliczeniami Tomasza Włodka, w okresie styczeń-czerwiec gazociąg ten przesłał z Norwegii do Polski 2,82 mld m sześc. błękitnego paliwa.
Gazociąg ten cały czas jest optymalizowany pod kątem jego wykorzystania, co oznacza, że nie działa jeszcze w pełni zgodnie z projektowymi założeniami. Przez większość okresu użytkowany jest na średnim poziomie od 10 do 15 mln m sześc. przetransportowanego gazu na dobę. Jednak w ostatnich dniach czerwca wolumen został zwiększony i przekraczał nawet 27 mln m sześc. gazu na dobę, co stanowi około 99 procent jego przepustowości. W ciągu roku fizycznie gazociąg ten może przesłać około 10 mld m sześc. gazu.
Na trzecim miejscu, już ze znacznie mniejszym udziałem (niespełna 13 procent) jest krajowe wydobycie gazu wysokometanowego. W sześć miesięcy roku wydobyto go na terytorium Polski w wolumenie 980 mln m sześc. Ten rodzaju gazu wydobywa się w Polsce głównie na obszarze podkarpacia. Błękitne paliwo wydobywane w np. Wielkopolsce jest głównie gazem zaatoztowanym. W celu wyjaśnienia: Gaz wysokometanowy to gaz, w którym zawartość metanu przekracza 85 procent. Jego wartość opałowa nie może spaść poniżej 34 MJ/m.sześc. Gaz zaazotowany to surowiec, w którym zawartość metanu wynosi poniżej 83 procent a wartość opałowa wynosi od 26 MJ/m.sześc. do 31 MJ/m.sześc. Gaz zaazotowany jest wykorzystany głównie w miejscu jego wydobycia.
Na kolejnym miejscu znajduje się import gazu od naszych zachodnich sąsiadów. Za pośrednictwem rewersu na SGT (System Gazociągów Tranzytowych) Jamał, oraz dostawach przez punkt Lasów do Polski sprowadzono 770 mln m sześc. gazu.
Ostatnie dwa miejsca przypadają na połączenia z Litwą i Czechami. Przez punkt Santaka, poprzez gazociąg GIPL do polskiego systemu transportu gazu wtłoczono 150 mln m. sześc. gazu. Gaz ten pochodzi z litewskiego terminala pływającego LNG w Kłajpedzie. 40 mln m sześc. gazu przesłano z kierunku Czech przez punkt Cieszyn na gazociągu Stork 1.
Prognoza zużycia gazu w 2023 i 2024 roku
Gaz-System, jako operator systemu przesyłu gazu w Polsce, w swoich prognozach na 2023 roku zakładał, że w całym 2023 roku w Polsce zużyte zostanie 14,8 mld m sześc. gazu. Wcześniej według planów w 2023 roku miało zostać zużyte w naszm kraju 16,6 mld m sześc, gazu. W 2024 roku prognoza zakłada wzrost zużycia gazu do poziomu 16 mld m sześc. Spadek konsumpcji gazu jest wynikiem rekordowo wysokich cen surowca notowanego przez cały 2022 rok.
Źródło: Twitter/GAZ-SYSTEM/PGNiG
Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Muszę wyrazić uznanie za Twój trud. Będę rekomendował to miejsce i częściej tu zaglądał, aby przejrzeć nowe posty.
Dziękuję za dobre słowo. Pozdrawiam serdecznie.