Gorąca Europa
Sierpień 2023 roku również był najbardziej upalnym sierpniem w historii pomiarów na całym świecie. Jak podaje Euractiv, naukowcy szacują iż był on o 1,5 stopnia Celsjusza cieplejszy niż przedindustrialna średnia dla okresu 1850-1900. Jak zaznacza cytowana przez Reutersa Samantha Burgess, zastępczyni szefa Copernicus: “Dowody naukowe są przytłaczające, będziemy nadal obserwować więcej rekordów klimatycznych oraz bardziej intensywne i częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe wpływające na społeczeństwo i ekosystemy, dopóki nie przestaniemy emitować gazów cieplarnianych”.
Zmiany klimatyczne odbijają się również na rodzajach doświadczanych katastrof naturalnych. Sierpień był znacznie bardziej wilgotny niż zwykle w dużej części Europy Środkowej i Skandynawii. Doprowadziło to do powodzi w tych rejonach, podczas gdy we Francji, Grecji, Włoszech i Portugalii wystąpiły susze prowadzące do pożarów.
Jak zaznacza Euractiv, w ciągu trzech miesięcy globalny ocean odnotował najcieplejszą dzienną temperaturę powierzchni w historii. Jak zaznaczył na platformie X Virginijus Sinkevičius, komisarz UE ds. środowiska: “Obecne trendy pokazują, że rok 2023 może być najgorętszym rokiem w historii ludzkości”.
Źródło: euractiv.com