Ruszają prace terenowe
Teren pod przyszłą elektrownie jest przygotowywany do rozpoczęcia fizycznych badań geologicznych, które mają się zacząć w maju. Obecnie trwa tzw. mobilizacja, czyli ustawienie zaplecza badawczego przyszłych działań. Rozpoczęcie badań geologicznych przez firmę Bechtel to jeden z ważniejszych kamieni milowych podpisanej we wrześniu 2023 roku umowy na projektowanie elektrowni.
Celem pogłębionych badań geologicznych, które Bechtel przeprowadzi w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo, jest uszczegółowienie przeprowadzonego dotychczas rozpoznania warunków geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych terenu. Obszar badawczy wynosi ponad 30 hektarów i składać ma się z realizacji m.in. 220 otworów badawczych o głębokości od 20 do nawet 210 metrów.
„Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Do tej pory prace wykonywane przez stronę amerykańską ograniczały się głównie do kwestii przygotowawczych i analitycznych realizowanych w siedzibie firmy. Teraz firma Bechtel rozpoczyna prace geologiczne w terenie, w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. Przed nami więc bardzo ważny i pełen wyzwań czas związany z projektowaniem i budową pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju – mówi Leszek Juchniewicz, członek zarządu p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.
Same badania mają trwać do końca bieżącego roku mają posłużyć do prac projektowych głównych elementów konstrukcyjnych elektrowni tj. trzech reaktorów, basenów przepływowych itp. Wyniki badań posłużą również do stworzenia raportu lokalizacyjnego, który jest podstawą do procesu udzielenia pozwolenia na budowę wydawanego przez Polską Agencję Atomistyki. Wykonawcą prac geologicznych będzie firma P.S.D. z siedzibą w Słupsku, z którą Bechtel podpisał umowę na początku kwietnia.
„Polska potrzebuje dalszej transformacji miksu wytwarzania energii elektrycznej, a energetyka jądrowa jest ważną częścią procesu obniżania emisyjności naszej gospodarki. Dlatego też rozwijamy projekt elektrowni jądrowej na Pomorzu, który wchodząc obecnie w kolejną fazę, będzie miał korzystny wpływ zarówno dla regionu Pomorza, jak i dla całego kraju – mówi Maciej Bando, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Źródło: PEJ