Niewystarczające postępy
Jak można przeczytać w udostępnionym komunikacie: “W badaniu KPMG połowa prezesów największych firm przyznała, że ich obecne postępy w zakresie ESG nie są wystarczające, aby być w pełni przygotowanym na potencjalną kontrolę ze strony interesariuszy lub udziałowców. Jest to pesymistyczna statystyka, zważywszy na fakt, że już niedługo cała grupa spółek branych pod uwagę w badaniu może zostać pociągnięta do poważnych konsekwencji w wyniku nowych regulacji związanych z atestacją raportów niefinansowych”.
Zgodnie z raportem “KPMG 2023 CEO Outlook”, jako główne negatywne skutki niespełnienia oczekiwań interesariuszy w zakresie ESG w Polsce wskazano wyższe koszty i trudności w pozyskiwaniu finansowania, a na kolejnych miejscach znalazły się obawy o przedłużenie obecnej kadencji zarządu oraz trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu zaangażowania u obecnych pracowników i z rekrutacją kandydatów.
Jak zaznaczała cytowana Justyna Wysocka-Golec, Partner Associate, liderka Zespołu ESG, Dekarbonizacji i Bioróżnorodności w Dziale Consultingu w KPMG: “Przyszłość wymaga od firm zaangażowania się w cele ESG na głębokim, autentycznym poziomie. To nie tylko wymaganie ze strony społeczeństwa i regulacji, ale przede wszystkim szansa na tworzenie rzeczywistej, trwałej wartości dla firm i ich interesariuszy. Kluczowym jest teraz przekształcenie obecnego status quo w działania i wykorzystanie ich jako bodźca do budowy zrównoważonych strategii biznesowych”.
Zdaniem 80 procent osób zarządzających największymi spółkami w Polsce w ciągu najbliższych trzech lat będzie można zaobserwować rosnący poziom kontroli wyników organizacji w zakresie różnorodności, co wymaga wprowadzenia zmian w przywództwie na wyższym szczeblu oraz potwierdza, że osiągnięcie równości płci w zarządzie pomoże im zrealizować ambicje dotyczące wzrostu.
Zdaniem raportu KPMG większość największych firm jest już gotowa na nowe standardy raportowania w zakresie ESG – 72 procent respondentów z Polski przyznało, że w ramach organizacji posiadają wystarczające zasoby. Jako największe przeszkody w osiągnięciu zeroemisyjności lub podobnych celów klimatycznych polscy prezesi wymienili przede wszystkim brak odpowiednich rozwiązań technologicznych (60 procent), co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu z raportem z 2022 roku.
“Widoczna jest zmiana w postrzeganiu poziomu wiedzy i umiejętności personelu w zakresie wdrażania odpowiednich rozwiązań związanych z realizacją wyznaczonych celów klimatycznych. W poprzedniej edycji badania na taką przeszkodę wskazało najwięcej respondentów z Polski, w tym roku jest to jedna z trzech najrzadziej wybieranych odpowiedzi. Jednocześnie respondenci badania podkreślają pozytywny wpływ strategii ESG na różne obszary funkcjonowania firmy. Według polskich ankietowanych najistotniejszą rolę ESG odgrywa i będzie odgrywać w kontekście pracowniczym. 32% ankietowanych wskazało na pozytywny wpływ strategii ESG na przyciąganie do pracy przedstawicieli nowego pokolenia, a 28% na wzmacnianie zaangażowania pracowników i zwiększania propozycji wartości dla pracowników (EVP)” – podkreślono w raporcie.
Źródło: KPMG, ISBnews