KHNP nadal walczy o atom w Polsce
Do podpisania listu intencyjnego pomiędzy PGE i ZE PAK doszło w październiku 2022 roku. Plan zakłada budowę komercyjnej elektrowni jądrowej w Pątnowie, dzielnicy Konina, gdzie obecnie funkcjonuje elektrownia opalana węglem brunatnym. Nowa siłownia ma składać się z dwóch bloków wyposażonych w reaktory APR 1400 o mocy 1400 MW. Projekt ten jest realizowany równolegle do rządowego programu PPEJ budowy od 6 do 9 GW mocy w energetyce jądrowej do lat 40.
Nie wiadomo co będzie dalej z projektem PGE, ZE PAK i KHNP po zmianie władzy w Polsce, i prawdopodobnie rychłych zmianach personalnych w samej PGE. PGE była wcześniej liderem konsorcjum PGE EJ1, które miało budować elektrownie jądrową w ramach rządowego PPEJ. W marcu 2021 roku skarb państwa odkupił 100 procent udziałów w PGE EJ1 za kwotę ponad 550 mln złotych. Spółka została przekształcona w Polskie Elektrownie Jądrowe. To ten podmiot intensywnie realizuje projekt budowy EJ w gminie Choczewo.
Komercyjny projekt PGE miał błogosławieństwo ówczesnego kierownictwa MAP z Jackiem Sasinem na czele.
Otwarcie biura KHNP w Polsce jest sygnałem, że Koreańczycy obok przejęcia udziałów tortu militarnego poważnie liczą również na udział w programie jądrowym Polski – zarówno opartym na rządowym PPEJ jak i komercyjnym PGE i ZE PAK.
Źródło: KHNP