W obronie demokracji
“Fałszywe wiadomości i dezinformacja oparte na sztucznej inteligencji i technologii cyfrowej nie tylko naruszają wolność jednostki i prawa człowieka, ale także zagrażają systemom demokratycznym” – powiedział cytowany prezydent Yoon.
Jak zaznaczył, dysproporcje technologiczne między krajami stanowią poważne wyzwanie i stanowią główny powód różnic w dobrobycie gospodarczym oraz wdrażania systemów demokratycznych.
Głównym tematem tegorocznej konferencji będą cyfrowe zagrożenia dla demokracji oraz zagadnienia, w jaki sposób nowe technologie mogą promować prawa człowieka i demokrację.
Podczas osobnej sesji sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Waszyngton opublikuje wytyczne dla firm technologicznych, mające na celu zapobieganie atakom na obrońców praw człowieka w Internecie. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie.
Jak zaznacza Euractiv, reprezentanci Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej nie wymienili konkretnych państw ani przywódców, mających naruszać wspomniane wartości. Jednak wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová wymieniła zagrożenia, takie jak kampanie dezinformacyjne ze strony Kremla.
Korea Południowa jest gospodarzem trzeciego Szczytu dla Demokracji, który rozpoczął się 18 marca i będzie trwał kolejne trzy dni. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2021 roku przez prezydenta USA Joe Bidena i ma na celu omówienie sposobów na powstrzymanie degradacji demokracji oraz erozji praw człowieka.
Źródło: euractiv.com