Deficyt przekroczony
“Komisja przygotowała sprawozdanie na mocy art. 126 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu UE (TFUE) dla 12 państw członkowskich w celu oceny ich zgodności z kryterium deficytu określonym w Traktacie (…) W ocenie tej Komisja bierze pod uwagę istotne czynniki przedstawione przez państwa członkowskie w przypadku, gdy ich relacja długu publicznego do PKB jest niższa niż 60 procent PKB lub ich deficyt jest oceniany jako „bliski” wartości referencyjnej 3 procent i „tymczasowy”” – podano w komunikacie.
“W świetle oceny zawartej w raporcie, wszczęcie procedury nadmiernego deficytu jest uzasadnione w przypadku siedmiu państw członkowskich: Belgii, Francji, Włoch, Węgier, Malty, Polski i Słowacji. Sprawozdanie (…) jest jedynie pierwszym krokiem do otwarcia procedur nadmiernego deficytu. W świetle tej oceny i po rozważeniu opinii Komitetu Ekonomiczno-Finansowego Komisja zamierza zaproponować Radzie otwarcie procedur nadmiernego deficytu opartych na deficycie dla tych państw członkowskich w lipcu 2024 roku” – dodano.
Jak podaje TVN24, 10 czerwca minister finansów Andrzej Domański stwierdził, że KE “na pewno rozpocznie procedurę nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski”, jednak utrzymywał, że ewentualne rekomendacje Komisji pozostaną łagodne ze względu na “wyjątkową sytuację” Polski. Minister podkreślił, że wydatki na obronność mogą być uznane za czynnik łagodzący przy szacowaniu deficytu.
EDP to mechanizm, który KE może wszcząć kiedy deficyt budżetowy kraju członkowskiego przekroczy 3 procent PKB lub jeśli dług publiczny przekroczy 60 procent PKB i nie zmniejsza się wystarczająco szybko. Każdy z krajów członkowskich objętych wspomnianą procedurą będzie musiał przedstawić plan działań naprawczych w celu obniżenia deficytu. Przedstawione plany mają doprowadzić do obniżania deficytu o pół punktu procentowego rocznie.
Źródło: tvn24.pl, ec.europa.eu