Gruzja kupuje polskie rakiety
O fakcie podpisania kontraktu na nowe systemy przeciwlotnicze poinformowało samo gruzińskie ministerstwo obrony. Komunikat nie precyzuje, o jaki system chodzi (Grom lub Piorun) jednak wszystko wskazuję na to, że przedmiotem umowy są najnowsze zestawy produkcji Mesko. Gromy są obecnie produkowane jedynie na potrzeby kontraktu z Litwą z 2022 roku. Gruzja już korzysta z produktów przeciwlotniczych Mesko. Była pierwszym użytkownikiem, który wykorzystał je bojowo – z doniesień wynika, że z dużą skutecznością – w czasie pięciodniowej wojny z Rosją w sierpniu 2008 roku.
Przemysław Kowalczuk, członek zarządu Mesko ds. rozwoju poinformował na platformie X, że klient zastrzegł niejawność informacji dotyczącej typu zakupionego uzbrojenia.
Gruzja miała wtedy zamówić 30 zestawów startowych i 100 rakiet Grom, które zostały dostarczone na kilka miesięcy przed wybuchem wojny. Według Gruzinów, zestawy miały porazić skutecznie 9 rosyjskich samolotów i śmigłowców.
Zestawy przeciwlotnicze Grom/Piorun to największy hit eksportowy polskiej zbrojeniówki. Dotychczas na wybór i zakup tych PPZR zdecydowało się poza Polską 10 państw – Indonezja, Gruzja, Litwa i Japonia kupiły starsze Gromy, USA, Ukraina, Estonia, Norwegia, Łotwa i Słowacja kupiły najnowsze Pioruny.
Piorun to system rakietowy bardzo krótkiego zasięgu stworzony do operowania przez pojedynczego żołnierza. Zasięg skuteczny systemu wynosi do 6,5 km a pułap zestrzelenia do 4 km. Rakieta naprowadza się na ciepło. Można nią zestrzeliwać samoloty, śmigłowce drony i rakiety manewrujące.
Źródło: PGZ/Ministerstwo Obrony Gruzji