Przedłużenie wsparcia
Jak podano w komunikacie: “Państwa członkowskie mogą utrzymać swoje programy wsparcia w celu uwzględnienia nadchodzącego zimowego okresu grzewczego jako zabezpieczenie na wypadek, gdyby niektóre przedsiębiorstwa w dalszym ciągu odczuwały skutki zakłóceń gospodarczych spowodowanych wojna Rosji z Ukrainą”.
KE przyjęła zmiany do przepisów tymczasowych ram kryzysowych i przejściowych umożliwiające państwom członkowskim przyznawanie ograniczonej kwoty pomocy do 30 czerwca 2024 roku. Zwiększono również pułapy określonych kwot pomocy w celu uwzględnienia zimowego okresu grzewczego: z 250 tys. euro do 280 tys. euro dla sektora rolnego, od 300 tys. do 335 tys. euro dla sektorów rybołówstwa i akwakultury oraz od 2 mln euro do 2,25 mln euro dla wszystkich pozostałych sektorów.
Oznacza to, że państwa członkowskie mogą w dalszym ciągu zapewniać wsparcie, pokrywając część dodatkowych kosztów energii jedynie w zakresie, w jakim ceny energii znacznie przekraczają poziom sprzed kryzysu. Zaimplementowane poprawki pozwolą państwom członkowskim, w razie potrzeby, rozszerzyć swoje programy wsparcia i zagwarantują, że przedsiębiorstwa nadal dotknięte kryzysem nie zostaną odcięte od niezbędnego wsparcia w nadchodzącym zimowym okresie grzewczym.
Jak podkreślił komisarz Didier Reynders: “Tymczasowe ramy kryzysu i okresu przejściowego okazały się kluczowym narzędziem umożliwiającym państwom członkowskim zapewnienie przedsiębiorstwom pilnie potrzebnego wsparcia w czasach wyjątkowego wstrząsu gospodarczego (…) Jednakże Ramy te zawsze miały charakter wyjątkowy i ograniczony w czasie. Po prawie dwóch latach obserwujemy większą stabilność rynków energii i poprawiającą się sytuację gospodarczą. Dlatego też zdecydowaliśmy, że narzędzia kryzysowe zawarte w ramach ram mogą zostać wycofane”.
“Jednocześnie utrzymuje się niepewność w związku ze zbliżającym się zimowym okresem grzewczym. Dzisiejsze ograniczone dostosowanie do wycofywania umożliwi państwom członkowskim, w razie potrzeby, zapewnienie siatki bezpieczeństwa dotkniętym przedsiębiorstwom i ułatwi państwom członkowskim wdrożenie procedur administracyjnych” – dodał Reynders.
Zaznaczono, że jednocześnie przedłużenie ułatwi państwom członkowskim praktyczną realizację systemów wsparcia, dając im na to wystarczającą ilość czasu do końca czerwca 2024 roku.
Źródło: ISBnews, Komisja Europejska