Dywersyfikacja
Według informatora Euractiv, Komisja Europejska jest w trakcie negocjacji przynajmniej czterech partnerstw strategicznych, dotyczących minerałów ziem rzadkich. Stanowi to efekt starań UE do zmniejszenia zależności od Chin w zakresie ich dostaw.
Surowce krytyczne pozostają kluczowym elementem zielonej transformacji, ponieważ są niezbędnymi komponentami odnawialnych źródeł energii, takich jak magnesy do turbin wiatrowych czy elementy paneli fotowoltaicznych.
Jak podaje Euractiv, Australia jest bogata w lit i przez pięć lat obie jurysdykcje próbowały wynegocjować dwustronną umowę o wolnym handlu. W założeniu miała ona również poluzować kontrole importu pozostałych towarów, takich jak samochody czy wołowina.
UE posiada już podpisane partnerstwo strategiczne z Kanadą w zakresie minerałów ziem rzadkich, które obejmuje 10 mld euro „europejskich inwestycji w Kanadzie w sektorach surowców i baterii”.
W ubiegłym tygodniu Rada UE ostatecznie zatwierdziła rozporządzenie dotyczące surowców krytycznych (European Critical Raw Materials Act, CRMA) proponujące, aby do 2030 roku 15 procent produkcji, 40 procent rafinacji i 10 procent recyklingu niektórych surowców krytycznych (np. kobaltu, miedzi, litu czy manganu) była produkowana w Europie. Zgodnie z ustawą, UE podpisuje strategiczne partnerstwa w celu zapewnienia dostępu do tych materiałów, ostatnio z Norwegią.
Źródło: euractiv.com