Kolejny krok w kierunku SMR-ów
Podpisana umowa wspiera wspólny plan strategiczny z 2022 roku o wsparciu SMR, wydany przez władze prowincji Alberta, Ontario, Saskatchewan i Nowy Brunszwik. Kładzie również podwaliny pod długoterminowe partnerstwo strategiczne. Jak podaje portal, ocena wykonalności ma być zakończona w ciągu dwóch lat. Jednocześnie, spółki będą pracować nad kolejnymi etapami rozwoju SMR.
Zgodnie z informacjami podanymi przez World Nuclear News, firma Capital Power obsługuje około 7600 MWe mocy wytwórczych w 30 zakładach w Albercie, Kolumbii Brytyjskiej i Ontario oraz 10 stanach USA, w tym w obiektach wykorzystujących paliwa kopalne, energię słoneczną, wiatrową, ciepło odpadowe i gaz wysypiskowy. Z kolei OPG buduje pierwszą w Ameryce Północnej flotę reaktorów SMR w swojej elektrowni Darlington New Nuclear w Ontario, gdzie budowa pierwszego z czterech reaktorów SMR GE-Hitachi BWRX-300 ma zostać ukończona do końca 2028 roku, a uruchomiona do 2029 roku.
Jak oznajmił cytowany przez portal prezes OPG, Ken Hartwick, firma spodziewa się zakończyć proces regulacyjny na uzyskanie licencji na budowę nowych elektrowni w Darlington. Dzięki temu uzyska wystarczające informacje, aby móc opublikować dane dotyczące kosztów wszystkich czterech bloków Darlington SMR na początku 2025 roku.
Informacja dotycząca SMR-ów jest tym bardziej istotna, że pojawiła się zaledwie dwa dni po fali ekstremalnie niskich temperatur, jakie nawiedziły Albertę. Wskutek mrozów, praktycznego braku słońca i wiatru oraz wzrostu zapotrzebowania na energię, sieć prowincji narażona była na wysokie ryzyko okresowych przerw w dostawie prądu. Mieszkańców Alberty poproszono o oszczędzanie energii elektrycznej. Zdaniem ministra energii i minerałów Alberty, Briana Jean’a, energia nuklearna mogłaby zapewnić stabilność dostaw i bezpieczeństwo energetyczne.
Źródło: world-nuclear-news.org