Powrót atomu
Japoński rząd chce zagwarantować większe wykorzystanie energii jądrowej, wiatrowej i słonecznej, aby zabezpieczyć stabilne dostawy energii. Obawy o bezpieczeństwo energetyczne kraju wzrosły po skokach cen węgla i gazu oraz zakłóceń w dostawach w 2022 roku.
Cytowany przez Reutera Alex Whitworth, wiceprezes firmy konsultingowej Wood Mackenzie zaznaczył, że bezpieczeństwo energetyczne zawsze było priorytetem Japonii, a po brakach w dostawach LNG stało się jeszcze ważniejsze.
Począwszy od awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie w 2011 roku w wyniku tsunami, japoński rząd zdecydował się na ograniczenie wykorzystania energii jądrowej. W efekcie zwiększono wykorzystanie paliw kopalnych do generowania 70 procent energii elektrycznej na wyspach.
Jak podaje Reuter japońska polityka energetyczna jest aktualizowana co trzy lata. Cytowany Takeo Kikkawa, prezes International University of Japan podkreślił, że “zdecydowana większość” członków panelu dyskusyjnego jest zwolennikami atomu, a planowana polityka ma obejmować budowę nowych reaktorów. Zdaniem japońskiego rządu Tokio może być zmuszone do zwiększenia produkcji energii o 50 procent do 2050 roku, ponieważ rośnie zapotrzebowanie ze strony zakładów półprzewodników i centr danych.
Niemniej jednak zdaniem Kikkawy Japonia najpewniej nie osiągnie zakładanego na 2030 rok celu nowych mocy jądrowych ze względu na opór lokalnych mieszkańców i powolność wydawania zgód regulacyjnych dotyczących ponownego uruchamiania reaktorów.
Źródło: reuters.com