Czołgi w Rafah
Jak informuje Reuter, przejście graniczne w Rafah zostało zamknięte z powodu obecności izraelskich czołgów. To właśnie ono stanowiło główny szlak przerzutowy pomocy humanitarnej dla zniszczonej ciągłym ostrzałem Strefy Gazy.
Waszyngton naciskał na rząd Benjamina Netanjahu, aby nie rozpoczynać kampanii wojskowej w Rafah przed ustaleniem planu humanitarnego dla znajdujących się tam Palestyńczyków – jest ich ponad milion. Do tej pory Tel-Awiw nie przekazał takiego planu.
W poniedziałek IDF wezwało Palestyńczyków mieszkających we wschodniej części Rafah do przeniesienia się do pobliskiego „obszaru humanitarnego”. Komunikaty miały być przekazane za pomocą “ulotek, wiadomości SMS, rozmów telefonicznych i transmisji medialnych w języku arabskim”.
Według izraelskiej armii konieczne było przeniesienie 100 tys. osób z wspomnianego obszaru. Zdaniem Izraela, zdecydowana większość ludzi została ewakuowana z obszaru działań wojskowych.
6 maja palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas oświadczyła, że zgodziła się na propozycję mediatorów dotyczącą zawieszenia broni. Zdaniem Izraela ustalone warunki nie spełniają żądań władz Tel-Awiwu, jednak Izrael ma wysłać delegację na spotkanie z negocjatorami w celu podjęcia próby osiągnięcia porozumienia. Z kolei MSZ Kataru potwierdził, że jego delegacja uda się dzisiaj do Kairu, aby wznowić negocjacje między Izraelem a Hamasem.
Izraelski urzędnik cytowany przez Reutera stwierdził, że propozycja rozejmu zatwierdzona przez Hamas była zbyt okrojona i Tel-Awiw nie mógł na nią przystać. Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział, że Waszyngton omówi odpowiedź Hamasu ze swoimi sojusznikami. Podkreślił, że porozumienie jest osiągalne.
Na początku lutego ministerstwo zdrowia Gazy podało, że począwszy od 7 października 2023 roku w izraelskich atakach na Gazę zabito co najmniej 28 tys. Palestyńczyków, a ponad 67 tys. zostało rannych. Jest to liczba porównywalna z cywilnymi ofiarami dwóch lat wojny w Ukrainie.
Izraelskie ataki stanowią odpowiedź na zamachy terrorystyczne, jakich dokonał Hamas na jesieni ubiegłego roku, podczas których zginęło 1300 Izraelczyków, a ok. 200 osób zostało porwanych. Część z nich wypuszczono, część nadal trzymana jest w Strefie Gazy
Źródło: reuters.com