EY i słoneczna przyszłość Indii
Jak podaje najnowsza edycja EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI), Indie znajdują się na pierwszym miejscu pod względem atrakcyjności inwestycji fotowoltaicznych na świecie, wyprzedzając Chiny i Stany Zjednoczone. W pierwszej dziesiątce znalazły się kolejno: Niemcy, Australia, Izrael, Francja, Egipt, Hiszpania i Brazylia.
Indie znajdują się również na trzecim miejscu jeśli chodzi o ogólne inwestycje w odnawialne źródła energii. Jak podaje PV magazine, cele rządowe obejmują uzyskanie 500 GW mocy z OZE do 2030 roku, z czego blisko 280 GW ma pochodzić z elektrowni słonecznych. Widoczne jest również zaangażowanie na polu produkcji wodoru, którego ekspansja będzie napędzać popyt na energię odnawialną. Do 2030 roku planowane jest osiągnięcie produkcji surowca na poziomie pięciu milionów ton metrycznych.
Według EY, Indie posiadają najszybsze tempo wzrostu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wśród głównych gospodarek świata, a OZE stanowiło 42,5% mocy zainstalowanych w lutym 2023 roku Od początku bieżącego roku, zdolność produkcyjna ogniw i modułów wzrosła do poziomu 44 GW rocznie, a państwowy producent energii wodnej SJVN zapowiedział dalsze inwestycje w projekty OZE o łącznej mocy 5 GW w indyjskim stanie Maharasztra (w tym fotowoltaikę).
Kraj zamierza osiągnąć zerową emisję netto do 2070 roku, jednak realizacja planu będzie stanowiła wyzwanie, biorąc pod uwagę strukturę bilansu energetycznego Indii. Jak podaje Our World in Data, aż 74 procent produkcji energii elektrycznej pochodzi z węgla, OZE odpowiadają zaś za 18,5 procent (w tym 5,2 procent elektrownie słoneczne).
Indeks obejmuje 40 najbardziej atrakcyjnych krajów dla energetyki odnawialnej pod kątem inwestycji, rozwoju technologii oraz możliwości ich wdrażania. Jest normalizowany z PKB w celu oceny rynków osiągających wyniki powyżej oczekiwań dotyczących ich wielkości ekonomicznej.
Ułatwienia importu paneli
Jak donosi Reuters, ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na energię odnawialną Indie rozważają obniżenie o połowę podatku importowego na panele słoneczne. Dążą również do wycofania podatku od towarów i usług od urządzeń, wszystko w celu rekompensaty niedoboru lokalnej produkcji.
Indyjskie ministerstwo energii odnawialnej miało przeprowadzić rozmowy z ministerstwem finansów o zatwierdzenie wniosku obniżenia podatku importowego na panele słoneczne (PV) z 40 procent do 20 procent, a oba ministerstwa miały zwrócić się do Rady Podatkowej Indii o obniżenie podatku od towarów i usług od PV z 12 procent do 5 procent. Reuters zaznacza jednak, że ministerstwo finansów nie odpowiedziało na prośbę o komentarz ani nie skomentowało wewnętrznych dyskusji.
PV made in India
Plany Indii w zakresie rozwoju fotowoltaiki nie ograniczają się jedynie do budowy nowych elektrownii z importowanych komponentów. Według raportu Instytutu Ekonomii Energii i Analiz Finansowych (IEEFA) i JMK Research, Indie mają zamiar osiągnąć 110 GW mocy modułów PV do 2026 roku, a 72 GW mocy produkcyjnej powinno zostać uruchomione do 2026 roku Planowany znaczący skok miałby zapewnić samowystarczalność i uczynić kraj drugim co do wielkości państwem produkującym panele po Chinach.
Jak zaznaczył w rozmowie z PV Magazine współautor raportu Vibhuti Garg, dyrektor ds. Azji Południowej w IEEFA:
Sprzyjające otoczenie polityczne stworzone przez rząd Indii pomaga branży produkcji PV w szybkim rozwoju, co widać w częstych zapowiedziach ekspansji lub nowych inwestycji w sektorze.
Jednym z głównych katalizatorów stymulujących wzrost sektora produkcji fotowoltaiki w Indiach ma być program motywacyjny dotyczący produkcji (and. production-linked incentive scheme, PLI), skupiający się na rozwoju i rozbudowie niezbędnej infrastruktury na wszystkich etapach produkcji. Program, skupiający się na wspieraniu strony podażowej, ma również wspomóc rynek komponentów pomocniczych.
Rząd podjął również działania obejmujące stronę popytową, czego przykładem może być wprowadzenie w 2019 r. listy producentów modułów (ang. Approved List of Module Manufacturers, ALMM). Pełni ona funkcję bezwzględnej bariery handlowej chroniącej interesy krajowych producentów i staje się motorem rozwoju państwowej produkcji PV. Do jednych z największych krajowych producentów należą: Waree Energies, Vikram Solar, Adani Green oraz Tata Power Solar System.
Źródło: PV Magazine, Reuters, Our World in Data