Magiczny wzrost na giełdzie
W ciągu ostatnich kilku tygodni inwestorów na warszawskim parkiecie zadziwiały niezwykłe ruchy na jednej spółce, która dotychczas nie wyróżniała się niczym szczególnym. Zadziwienie budził nienaturalny wzrost wartości akcji spółki Elektrociepłownia Będzin, (EC Będzin). Pniecie się w górę notowań śląskiej spółki rozpoczęło się na początku czerwca. Wtedy jeszcze za jedną akcje EC Będzin trzeba było zapłacić niespełna 7 zł. Już 20 czerwca cena akcji skoczyła do prawie 70 zł, dziesięciokrotnie zwiększając w ciągu kilkunastu dni swoją wartość.
W środę wieczorem okazało się, co było powodem tak dużych wzrostów. Spółka w komunikacie poinformowała, że podpisała umowę o zachowaniu poufności z Orlen Synthos Green Energy ws. budowy reaktorów SMR w oparciu o technologie BWRX-300.
„Zarząd Elektrociepłowni „Będzin” S.A. informuje, że w dniu 21 czerwca 2023 r. spółka zawarła umowę o zachowaniu poufności z ORLEN Synthos Green Energy sp. z o.o. Umowa dotyczy rozpoczęcia przez strony Umowy rozmów oraz wymiany informacji w sprawie podjęcia potencjalnej współpracy w zakresie możliwości realizacji inwestycji polegającej na wdrażaniu małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300 na terenach znajdujących się w posiadaniu spółek zależnych wobec Emitenta” – można przeczytać w komunikacie spółki.
Wcześniejsze wzrosty, nieuzasadnione historycznie notowaniami spółki, najprawdopodobniej związane były z nielegalnym działaniem polegającym na wchodzenie w posiadanie informacji handlowych dotyczących spółek notowanych na GPW zanim informacje te zostaną publicznie opublikowane w oficjalnym komunikacie. Dzięki temu niektórzy inwestorzy mogli szybciej zakupić akcje danej spółki i zarobić na swojej „insiderskiej” wiedzy. Taka praktyka jest nielegalna, i stanowi naruszenie nie tylko regulaminu giełdy, ale jest również złamaniem prawa.
Do sprawy, która bulwersuje świat giełdowy odniósł się premier Mateusz Morawiecki, i wezwał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego do pilnej kontroli.
Głos zabrała również KNF, która poprzez Jacka Barszczewskiego, rzecznika prasowego poinformowała, że monitoruje sprawę. –
UKNF z pełną stanowczością wykorzystuje posiadane narzędzia do wnikliwego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy spółki EC Będzin, kierując się dobrem polskiego rynku kapitałowego i wszystkich uczestników rynku. – napisał Barszczewski na twitterze.
Druga strona zaprzecza
Swój komunikat wydała również spółka Orlen Synthos Green Energy, która poinformowała, że nie ma w planach współpracy z EC Będzin przy budowie reaktorów SMR. – Przedmiotowa umowa o zachowaniu poufności podpisana została na prośbę EC Będzin w celu przedstawienia kryteriów posiadanej lokalizacji – tłumaczy OSGE w komunikacie.
Źródło: Business Insider, Twitter
AKTUALIZACJA: 22 czerwca 2023 r. godz. 12:00 – Stanowisko OSGE.