Prewencja jest najważniejsza
Jak zaznaczył cytowany przez portal Stefan Doerr, dyrektor Centre for Wildfire Research na brytyjskim Uniwersytecie Swansea, w ciągu ostatnich lat przeznaczono niewystarczające środki na poprawę planowania i przygotowania się na występujące gwałtownie pożary.
Przewidywanie skali i intensywności pożaru jest trudne, ze względu na zmienne, lokalne warunki pogodowe. Jednak uśrednione badania pokazują, że wielkość i intensywność tego typu zjawisk zyskuje na sile, a ich częstotliwość podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch dekad.
Raport Programu Środowiskowego ONZ z 2022 roku przewiduje, że liczba ekstremalnych pożarów na całym globie zwiększy się o połowę do końca stulecia.
Euractiv zaznacza, że zdaniem ekspertów coraz ważniejszym działaniem będzie nie gaszenie pożarów, a działania prewencyjne, zapobiegające ich powstawaniu.
Jako przykład naukowcy podają kontrolowane wypalanie, wypas zwierząt gospodarskich lub zmechanizowane usuwanie roślinności, które ograniczają ilość możliwego do spalenia paliwa pokrywającego dno lasu. Do kolejnych metod prewencyjnych należą zakaz rozpalania ognisk czy tworzenie dróg jako przecinek przeciwpożarowych.
Źródło: euractiv.com