– W czasie najbliższych dni lub nawet godzin dojdzie do przekazania szczegółowych informacji z zakresu czarteru statku regazyfikującego LNG. Negocjacje zostały zakończone, niebawem podamy więcej szczegółów. – powiedział Hinc. Kwestie taryfy na użytkowanie FSRU zostaną prawdopodobnie ogłoszone w 2027 roku.
– Termin oddania FSRU do użytku jest określony na 2028 rok, jego specyfikacje techniczne nie ulegają zmianie – dodał prezes Gaz-System.
– Nie jestem zwolennikiem infrastruktury budowanej na miarę. Musimy mieć pewien zapas zdolności. Sytuacja bezpieczeństwa jest skomplikowana na Bałtyku. Zdublowanie wejść jest ważne z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nie zawsze trzeba z niej w pełni korzystać.
Prezes operatora gazociągów przesyłowych odniósł się do kwestii opóźnienia oddania do użytku trzeciego zbiornika magazynowego na LNG w terminalu w Świnoujściu – Inwestycja ta była realizowana w trudnym okresie, wojny w Ukrainie. Były pewne kwestie, które musieliśmy rozwiązać. Termin 30 kwietnia jako oddania trzeciego zbiornika do użytku nie zostanie dochowany. Jesteśmy cały czas w kontakcie z klientami m.in. Orlenem. – mówi Hinc. – Inwestycja jest zaawansowana, jednak kwestia jest sensytywna. Rozmawiamy z wykonawcą i na razie nie możemy mówić o ewentualnych terminach oddania inwestycji do użytku. – dodał.
– Zaczynałem swoją karierę w Gaz-System. Wtedy była to jeszcze PGNiG Przesył. Od czasu kiedy odszedłem ze spółki, wiele się zmieniło na plus. Dziś Gaz-System to duża spółka, ważna z perspektywy infrastruktury przesyłowej. Jest to strategiczna spółka dla bezpieczeństwa państwa. – dodał.
Powstaje wodorowa mapa Polski. Ma ona być szkieletową mapą na potrzeby budowy szkieletowej sieci dedykowanej jedynie wodorowi. Z naszej perspektywy patrzymy na kwestie transportu, ale musimy patrzeć z perspektywy miejsc wytwarzania wodoru i miejsc jego konsumpcji – tam gdzie mogą być jego odbiorcy.
– Czekamy na decyzje UOKiK ws. finalizacji przejęcia Gas Storage Poland. Po przejęciu spółki będziemy mogli przeanalizować z jakimi aktywami mamy do czynienia. Spółka Gas Storage Poland jest operatorem magazynów, nie jest ich właścicielem. I na to trzeba zwracać uwagę. Właścicielem są spółki z Grupy Orlen. – odniósł się prezes Gaz System ws. projektów rozwoju magazynów gazu w Polsce.
– Główne kierunki zostaną utrzymane, ale chcemy zwiększyć rolę Gaz-System w procesie transformacji energetycznej – dodał Hinc.
– Gazociąg Jamalski pełni rola tranzytową, ale ma charakter infrastruktury przesyłowej. Tutaj o jej przyszłości zależy od kwestii właścicielskiej, nie tylko operatorskiej. Ta kwestia musi zostać załatwiona. Akumulacja gazu w tej infrastrukturze nie jest optymalna. To 20-30 mln m sześc. gazu. Bardziej widziałbym ją w charakterze uzupełnienia funkcji transportowej. Chodzi o „autostradę” do przesyłu gazu ale i funkcję rewersu – czyli sprowadzania ale i wysyłania gazu z i do Niemiec. – powiedział Sławomir Hinc.