Timmermans wraca do rodzimej polityki
W wydanym we wtorek 22 sierpnia oświadczeniu Komisja Europejska (KE) potwierdziła, że wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič, obecnie odpowiedzialny za stosunki międzyinstytucjonalne, przejmie teczkę Fransa Timmermansa, odpowiedzialną za europejski Zielony Ład oraz politykę działań na rzecz klimatu.
Jak zaznacza Euractiv, działanie to nie jest zaskoczeniem, ponieważ Timmermans zapowiedział swój powrót do holenderskiej polityki od czasu oświadczenia premiera Marka Rutte o ustąpieniu po listopadowych wyborach parlamentarnych. Timmermans uzyskał poparcie 91,8 procent członków Partii Pracy i Partii Zielonych, zostając kandydatem koalicji na premiera kraju.
Liberalna partia VVD Marka Ruttego obecnie znajduje się na szczycie sondaży, jednak zdaniem analityków najpewniej nie będzie w stanie utworzyć rządu ze swoimi obecnymi partnerami koalicyjnymi – Unią Chrześcijańską i socjalliberałami z D66.
Holenderska partia rolników BBB uzyskała na początku roku znaczące poparcie, zajmując pierwsze miejsce w sondażach wyborów samorządowych i może stać się liczącą siłą po listopadzie. Zdaniem ekspertów, BBB wydaje się być bardziej skłonne do utworzenia koalicji z lewicowo-zielonym sojuszem, na czele którego stanie Timmermans.
W wydanym oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, pochwaliła “doskonały wkład i silne osobiste zaangażowanie” Timmermansa w realizację założeń Zielonego Ładu oraz celów Unii Europejskiej, aby stać się “pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu”. Timmermans był jednym z głównych negocjatorów na corocznych szczytach klimatycznych COP ONZ.
Von der Leyen wskazała główne zadania Šefčoviča, do których należeć będzie wzmocnienie zielonych innowacji w przemyśle, zwiększenie dostępu do surowców krytycznych oraz nadzorowanie wdrażania europejskiego Zielonego Ładu. Jak podkreśla Euractiv, odejście Timmermansa może skomplikować zawarcie ustawy o odbudowie zasobów przyrodniczych (ang. Nature Restoration Law, NRL). Jest ona powiązana z Unijną strategią na rzecz bioróżnorodności 2030, a jej nadrzędnym celem jest ciągła, długoterminowa i trwała odbudowa europejskich ekosystemów lądowych i morskich do 2030 roku. Kolejne progi czasowe to rok 2040 i 2050. Negocjacje w jej sprawie między posłami do Parlamentu Europejskiego oraz ministrami krajowymi mają odbyć się jesienią.
Szefowa KE wysłałą również oficjalne pismo do holenderskiego rządu z prośbą o podanie nazwiska kobiety i mężczyzny, którzy mogliby zastąpić Timmermansa na stanowisku nowego komisarza w tym kraju.
Źródło: euractiv.com