Atomowe dyskusje
Le Maire ogłosił spotkanie w środę, podczas ceremonii z okazji zacieśnienia współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej między Francją a Bułgarią. Paryż ma „przedstawić pomysł posiadania ważnego projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (IPCEI) w dziedzinie energii jądrowej”.
IPCEI zostały wprowadzone w 2014 roku w celu wspierania strategicznych projektów, obejmujących kilka krajów strategicznych UE i stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania. Zazwyczaj koncentrują się na nowych technologiach lub branżach, mających kluczowe znaczenie dla przyszłości UE. Często obejmują połączenie finansowania publicznego i prywatnego, przy czym UE zapewnia wsparcie finansowe.
Projekty IPCEI korzystają również ze złagodzonych zasad pomocy państwa, dzięki czemu możliwe jest ich finansowanie przez kraje członkowskie przy akceptacji organu ds. konkurencji Komisji Europejskiej. Niemniej jednak ze względu na sprzeciw kilku państw członkowskich (m.in. Austrii), IPCEI w sektorze jądrowym nadal jest tematem kontrowersyjnym.
Dyskusję wznowiono po potwierdzeniu przez KE uruchomienia europejskiego sojuszu przemysłowego na rzecz małych reaktorów modułowych w lutym bieżącego roku. Jak zaznaczył cytowany przez Euractiv Valérie Faudon, delegat generalny Francuskiego Towarzystwa Energii Jądrowej: “Jest to ważne, ponieważ pomoc państwa jest sposobem na zmniejszenie ryzyka projektów i obniżenie kosztów finansowania”.
Jak podaje portal, członkowie Nuclear Alliance, nieformalnej grupy krajów UE zainteresowanych rozwojem atomu, zadeklarowali wraz z Wielką Brytanią w maju 2023 roku, że chcą, aby UE posiadała 150 GW mocy wytwórczych z energetyki jądrowej do 2050 roku.
Spotkanie sojuszu nuklearnego odbędzie się na marginesie Rady Energetycznej w Brukseli, w której wezmą udział ministrowie 27 państw członkowskich UE.
Źródło: euractiv.com