Krok bliżej do konfiskaty?
Biden zapytany, czy omawiał tę kwestię z Macronem i czy obaj prezydenci doszli do porozumienia, odpowiedział “Tak i tak”. W odpowiedzi na inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r. kraje G-7 unieruchomiły aktywa rosyjskiego banku centralnego o wartości około 280 miliardów dolarów. Większość tych aktywów jest przechowywana w Europie w izbie rozliczeniowej Euroclear z siedzibą w Belgii. Stany Zjednoczone wywierają nacisk na wykorzystanie tych aktywów do pomocy Ukrainie.
Rządy europejskie sceptycznie podchodziły do tego pomysłu obawiając się, że wycofanie takiej kwoty pieniędzy spowoduje problemy rynku finansowego w Europie. Na początku maja kraje UE zgodziły się wykorzystać 3 mld euro zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych na zakup broni dla Ukrainy. Belgijski Euroclear ma zrealizować pierwszą wypłatę w lipcu.
Z kolei pod koniec maja bieżącego roku Waszyngton przedstawił pomysł, aby z zamrożonych rosyjskich aktywów, które „zarabiają” w ramach oprocentowanych odsetek sfinansować budżet Ukrainy, który ze względu na trwającą wojnę musi być pokrywany ze środków pomocowych pochodzących z zagranicy.
Inicjatywa została wstępnie poparta przez Berlin, jednak Niemcy ostateczną decyzję podejmą do spotkania państw grupy G7 w połowie czerwca. Niemcy dotychczas miały sprzeciwiać się amerykańskim planom przekazania zysków pochodzących z zamrożonych rosyjskich aktywów. Gros część tych aktywów znajduje się w Niemczech, a Berlin obawia się działań odwetowych Moskwy.
W odpowiedzi na zamiary Zachodu, 23 maja prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, dzięki któremu Rosjanie zidentyfikują amerykańską własność (m.in. papiery wartościowe), które mogłyby zostać wykorzystane jako rekompensaty za straty poniesione w wyniku zajęcia zamrożonych rosyjskich aktywów w USA.
Wielkość rosyjskich aktywów finansowych przechowywanych na Zachodzie wynosi blisko 260 mld euro, z czego ok. 125 mld euro znajduje się w EuroClear, instytucji finansowej, specjalizującej się w obsłudze transakcji na rynkach kapitałowych.
Źródło: euractiv.com