Europejskie zasoby
Jak informuje Euractiv, Francja podpisała niedawno dwie umowy o partnerstwie w zakresie surowców krytycznych – jedną z Australią, drugą z Mongolią. Po ogłoszeniu partnerstwa Francja i Mongolia rozpoczęły projekt satelitarnego poszukiwania litu w Mongolii, co jest postrzegane jako kluczowa inicjatywa zarówno dla Mongolii, jak i UE, która chce zdywersyfikować dostawy strategicznych materiałów niezbędnych do przeprowadzenia zielonej transformacji.
W marcu Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący ustawy o surowcach krytycznych (CRMA), mający na celu zmniejszenie zależności UE od Chin w zakresie minerałów, takich jak metale ziem rzadkich lub lit, które są wykorzystywane w turbinach wiatrowych i samochodach elektrycznych. Obecne uzależnienie od importu tych materiałów w UE wynosi 75-100 procent.
Zdaniem Euractiv, w przypadku litu zasoby Francji byłyby wystarczające do wyposażenia 700-950 tys aut w akumulatory elektryczne, każdego roku przez kilka dziesięcioleci. Stanowi to nieco mniej niż połowę rocznego celu francuskiego rządu, jakim jest wyprodukowanie dwóch milionów pojazdów elektrycznych do 2030 roku.
Zdaniem cytowanego Christophe’a Poinssota, zasoby Francji obejmują nikiel, kobalt, magnez, miedź, wolfram i metale ziem rzadkich, a także „wiele mniejszych zasobów potrzebnych do dostosowania właściwości materiałów krytycznych i strategicznych”. Jednak Francja musi przeprowadzić “inwentaryzację” swoich zasobów geologicznych. Poinssot zwraca uwagę również na to, że UE nie będzie w stanie osiągnąć swoich celów CRMA, jeżeli nie uruchomi nowych kopalń.
Inwentaryzacja ma zająć od pięciu do sześciu lat, a jej koszt wyniesie około 100 milionów euro. Potrzeba średnio 15 lat, aby projekt górniczy przeszedł przez wszystkie niezbędne etapy – od poszukiwań po badania wpływu, zezwolenia i operacje. W przypadku miedzi może to zająć nawet do 17 lat.
Źródło: euractiv.com