Bezemisyjne, stabilne, konieczne
Jak zaznacza cytowany przez Forbes James Schaefer, starszy dyrektor zarządzający Guggenheim Partners, społeczeństwo musi zrozumieć, że “obecne narzędzia nie zapewnią czystej energii. Energia jądrowa jest bezpieczna i czysta”. Elektrownie jądrowe pozostają jak na razie jedynym rozwiązaniem, zapewniającym bezemisyjną, całodobową energię elektryczną.
Niemniej jednak przy rozwoju atomu pojawiają się przeszkody związane z rozbudowanymi kwestiami regulacyjnymi, niedojrzałym łańcuchem dostaw (w niektórych krajach), długotrwałością wykonania projektu oraz finansowaniem. Jak zaznacza Forbes, budowa elektrowni jądrowych zawsze będzie droższa niż elektrowni wiatrowych, słonecznych czy też gazowych. Należy jednak pamiętać, że bloki jądrowe działają przez ok. 80 lat, są niedrogie w eksploatacji i wydajne.
Reaktory modułowe
Jak zaznacza Forbes, dodatkowym atutem są przewidywane SMR-y, których przewidywany popyt (według cytowanego Allied Market Research) ma wzrosnąć z 3,5 mld dolarów do 18,8 mld dolarów. Firma NuScale, należąca głównie do FluorFLR -2,1% Corp., rozpocznie budowę reaktorów w Idaho w 2026 roku, a co najmniej jeden moduł zostanie uruchomiony w 2029 roku. Według przedsiębiorstwa 12 modułów może połączyć się w jednostkę o mocy 924 MW.
Według cytowanej Julie Kozeracki, starszego doradcy ds. programu pożyczek w Departamencie Energii USA, podpisane umowy na rzeczywiste projekty skutkują w niemal automatycznych tworzeniu się łańcucha dostaw. Kozeracki podkreśla również, że inicjatywy są prowadzone przez sektor prywatny i wspierane przez rząd. Jako przykład podaje tanie finansowanie dłużne za pośrednictwem biura programów pożyczkowych i inwestycyjne ulgi podatkowe z Inflation Reduction Act, wynoszące 30-50 procent.
Jak informuje Forbes, rozwiązanie modułowych reaktorów zyskuje na popularności, a firma Dow współpracuje z X-energy w celu opracowania małego reaktora modułowego w jednym z zakładów Dow wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej, który mógłby zostać uruchomiony w 2030 roku. Każdy reaktor modułowy może generować 80 megawatów. Można je jednak łączyć w stosy, aby uzyskać 320 MW.
Głód na energię
Zgodnie z danymi Amerykańskiej Ochrony Środowiska, w 2020 roku energia elektryczna spowodowała 25 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych, działalność przemysłowa stanowiła 24 procent, a transport 27 procent. Ponadto, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, centra danych na całym świecie zużyły 240-340 TWh lub 1-1,3 procent zapotrzebowania na energię elektryczną w 2022 roku. W przypadku centrum danych skoncentrowanych na sztucznej inteligencji czy uczeniu maszynowym, zużycie wzrasta blisko pięciokrotnie.
Źródło: forbes.com